Podle ekologů chtějí lidé ambicióznější klimaticko-energetickou strategii Česka

Většina lidí chce ambicióznější klimaticko-energetickou strategii pro Česko, vyplývá z výsledků veřejné konzultace vládního dokumentu. Dotázaní podle výsledků míní, že strategii chybí podrobné plány odklonu od uhlí, snižování dotací do fosilního průmyslu, adaptace krajiny na změnu klimatu a také pro zlepšení situace v energetické chudobě.

Na výsledy veřejné konzultace poukázaly čtyři ekologické organizace v tiskové zprávě.

Vnitrostátní plán ČR v oblasti energetiky a klimatu (NKEP)

Konzultace k Vnitrostátnímu plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu (NKEP) se uskutečnila od letošního 9. ledna do 29. února, zúčastnilo se jí 1092 subjektů, z toho až 1069 lidí. Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden zveřejnilo výsledky její druhé části. Tiskovou zprávu společně napsaly Greenpeace ČR, Centra pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a Calla.
V odpovědích je podle organizací shoda na přeceňování podpory jaderné energie. Naopak cíl pro obnovitelné zdroje energie (OZE) pro rok 2030 podle odpovědí podceňuje možnosti Česka a měl by se zvýšit z 30 procent minimálně na 33 procent konečné spotřeby energie, uvádí tisková zpráva.

Výsledky veřejné konzultace


Výsledky veřejné konzultace Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu jasně ukazují, že lidé chtějí jasný plán odklonu od uhlí a navýšení cíle pro obnovitelné zdroje energie na minimálně 33 procent. Tento cíl pro OZE doporučila i Evropská komise, proto by měl být reflektován také při výběru ambicióznějšího scénáře, pro finální podobu NKEP, " uvedla Miriam Macurová z Greenpeace ČR. Ve vyhodnocení konzultace podle ní stále chybí informace o tom, jak budou náměty veřejnosti zapracovány do finální podoby strategie.
Výsledky stát zveřejnil týden před oficiálním termínem pro odevzdání finální podoby NKEP Evropské komisi, který je 30. června. Ekologové upozorňují na to, že stále není jasné, jaký scénář bude v konečné podobě dokumentu použitý. Podle nich by Česko mělo využít možnosti rozvoje obnovitelných zdrojů. Energetický scénář, zvolený pro první návrh Národního klimaticko-energetického plánu, nevyužívá podle ekologických organizací naplno potenciálu obnovitelných zdrojů do roku 2030. Apelují, aby ve finální verzi NKEP a také ve Státní energetické koncepci a Politice ochrany klimatu byl stanovený cíl pro obnovitelné zdroje na úrovni minimálně 33 procent.*

obloha s mraky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down