V posledních dvou letech zmizeli skeptici, kteří říkali, že dopad klimatické změny na české lesy nebude tak hrozný, jak vědci avizovali. Řekl to na konferenci o hospodaření v obecních lesích Petr Čermák z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Z dalších přednášek jeho kolegů vyplynulo, že zhruba do poloviny století se lokality vhodné pro pěstování smrku v Česku sníží na pouhých čtyři až sedm procent rozlohy. Půjde v podstatě jen o pohraniční hory a nejvyšší polohy Žďárských vrchů. Dlouho jejich podíl tvořil polovinu lesů.
Vědci převážně z Mendelovy univerzity vystoupili na konferenci, kterou uspořádalo pro své členy a majitele obecních lesů ve Křtinách na Blanensku Sdružení místních samospráv ČR. Cílem bylo seznámit zástupce obcí a obecních lesů s aktuálním stavem českých lesů, dopady klimatické změny a především možnostmi, jak lesy obnovit a zajistit jejich stabilitu do budoucna s ohledem na postupující oteplování, se kterým souvisejí delší období sucha.
"Trend je neúprosný a zřejmý. Například rok 2018 byl o 1,7 stupně teplejší než průměr let 1981 až 2010 a o 2,1 stupně vyšší než 1961 až 1990," uvedl Čermák. Modely předpovídají, že postupně se v tomto století zvýší průměrná teplota v některých částech České republiky proti přelomu století téměř až o tři stupně. Z toho vyplývá, že je potřeba zásadně změnit přístup k pěstování lesů, nejen změnit druhovou skladbu, protože problémové nejsou jen smrkové či borové lesy, ale v podstatě všechny s jedním dominantním druhem a stejnověké. "Řada rizikových jevů pro les se projevila dříve a rychleji, než jsme očekávali v roce 2015," uvedl Čermák. Vzhledem k oteplování a projevům sucha lesy ohrožují i další škůdci, kteří se dosud objevovali pouze sporadicky a jen v některých lokalitách. "Objevují se holožíry, výrazně se zvyšuje riziko požárů," uvedl Čermák.*
Smrk patří nad 1000m nad mořem, tam je na něj dostatečně studené klima, když ho naděláte plantáže 500m nad mořem, samosebou že tam na něj bude horko, to není změna klimatu, ale umělá změna výskytu, a vědělo se to už za Marie Terezie, navíc žijeme v nejstudenější době od konce doby ledové a dlouhodobý trend je pokles teploty , už cca -3C, moderní krátkodobé oteplování je moc slabé, CO2 už vyčerpalo 90% potenciálu a moc nás nezahřeje, za většinu už může nejhorří skleníkový plyn voda.