Odškodnění pro zemědělce za škody způsobené hrabošem by mělo zaplatit ministerstvo životního prostředí, domnívá se předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek. Chce otevřít debatu o možné kompenzaci, řekl na jednání výboru. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana škody přesáhly už miliardu korun a nejde zatím o konečné číslo, jde podle něj o nejhorší hraboší kalamitu za posledních 30 let.
Hlodavci jsou přemnožení hlavně na jižní a střední Moravě. Jediným účinným nástrojem pro potlačení přemnožených hrabošů je podle Zemědělského svazu ČR plošný rozhoz jedu Stutox II. Výjimku, která aplikaci jedu umožňovala, ale stát po kritice ministerstva životního prostředí a ekologických organizací pozastavil. Zemědělci nyní žádají ministerstvo zemědělství, aby výjimku obnovilo. Podle předsedy svazu Martina Pýchy zatím ale není ze strany ministerstva životního prostředí ani náznak toho, že se tak stane.
"Hraboš sežral někde až polovinu obilí. Na Hané jsem viděl pole, kde nezůstalo téměř nic," řekl poslancům předseda výboru. Podle něj se od léta, kdy stát pozastavil povolení opatření, nestalo prakticky nic. Mělo by se tak podle něj debatovat o finanční kompenzaci pro zemědělce. "Samozřejmě z prostředků ministerstva životního prostředí," dodal předseda výboru. Podle Tomana udělali zemědělci všechna možná agrotechnická opatření, jako je orba nebo diskování, aby kalamitu snížili, přesto je hlodavec přemnožený dále.*