Evropská komise se nezabývá otázkou, zda zakázat dovoz hovězího masa z České republiky do Evropské unie. Nesouhlasí ovšem s tím, že ČR zakázala dovoz hovězího z EU, a hodlá o tom s českou stranou debatovat. Vpředvečer návštěvy v Praze a na Moravě to řekl komisař pro zemědělství Franz Fischler.
"Pokud je mi známo, je v České republice zakázáno krmit přežvýkavce masokostními moučkami, stejně jako v EU. Pro jejich zkrmování prasaty a drůbeží máme v unii zatím jen dočasný zákaz. Takže není důvod zakazovat dovozy," uvedl Fischler.
Zdůraznil ovšem, že EU má právo a bude požadovat, aby maso vstupující na její trh zvenčí bylo ošetřeno stejně jako to, jež se vyrábí v zemích unie. "Musí být zaručeno, že maso bylo zpracováno stejně, tedy musejí být vyloučeny všechny rizikové materiály a tkáně," uvedl komisař. Naznačil tak, že EU bude záhy prověřovat, zda nedováží například v nějaké podobě střeva nebo maso od páteře.
Ačkoli ČR nehlásila nikdy žádný případ bovinní spongiformní encefalopatie (BSE, nemoc šílených krav), vědecké výzkumy ukazují, že si žádná země na světě nemůže být absolutně jista. "Jisté riziko nelze vyloučit kdekoli ve světě. Podle posledních studií, jež máme k dispozici, existují různé zdroje nákazy. Jedním z nich je genetický defekt, k němuž může dojít kdekoli. Proto je nutné rizikový materiál odstraňovat vždy a všude - a naopak propagovat zdravé maso. Připomínám, že ve svalovině nebyl prion BSE nikdy nalezen."
Český zákaz dovozu hovězího ze zemí, kde se BSE vyskytla, považuje Fischler za neoprávněný. "Nezapomínejme, že podle přísných hledisek zavedených v EU je hovězí maso bezpečné. Nevidím tedy důvod zakazovat jeho dovoz." S ministrem zemědělství Janem Fenclem to hodlá v pondělí "do hloubky" a "ze všech stran" probrat; očekává informace, jak se bude Praha chovat dál. "Jedna věc musí být všem jasná - je nezbytné, aby obchod běžel."
Za "nesmyslnou paniku" označil Fischler počínání polských orgánů, které začaly z obchodů stahovat žvýkačky a další výrobky obsahující želatinu z hovězího masa. "Můžeme, myslím, dát nezbytné záruky, že želatina je bezpečná," prohlásil, při další formulaci byl však opatrný: "Nevidím žádné větší riziko nebo nepřijatelné riziko (spotřeby) těchto potravin, které konzumuje 350 miliónů lidí v EU."
Stávající krize s odbytem hovězího v EU je bezprecedentní. Ceny mnohde klesly pod 60 procent zaručených výkupních cen, takže EU vzniká povinnost vykupovat maso z býků do intervence. Přispěje to k vyvážení trhu, bude to ovšem příliš, ba nesnesitelně drahé. Komise má na opatření proti krizi k dispozici jen asi miliardu eur, více se nepodaří sehnat. Fischler proto volá po tom, aby členské státy přistoupily k likvidaci starších kusů krav, jejichž maso je neprodejné. "Nevypadá to sympaticky, ale nemáme jinou možnost."
Náprava podle něj spočívá v naprosté transparentnosti. "Hysterii můžeme zastavit, když zveřejníme všechno, co víme a co děláme." Vynikajícím příkladem je podle něj Británie, kde byl výskyt BSE nesrovnatelně větší než kdekoli jinde. Spotřeba hovězího tam stoupá, protože lidé jsou si jisti, že rizikový materiál je vyloučen a kontroly jsou dokonalé. "Doufám, že stejnou situaci vytvoříme rychle také v zemích jako je Německo."