Podle meteorologické služby Copernicus byl letošní březen v Evropě nejteplejším třetím měsícem roku

 Letošní březen byl vůbec nejteplejším březnem v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření. Informovala o tom dnes meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.

Celosvětově byl letošní březen chladnější než loňský

Celosvětově byl třetí měsíc letošního roku o 0,08 stupně Celsia chladnější než loňský březen, který drží teplotní rekord. Průměrná globální teplota u zemského povrchu dosáhla v březnu 14,06 stupně, což je o 0,65 stupně více než průměr z období 1991 až 2020 a o 1,60 stupně nad průměrnou březnovou teplotou z předindustriálního období. V Evropě byl teplotní průměr v uplynulém měsíci 6,03 stupně, což bylo nejvíce od začátku měření. Tato hodnota překonala průměr období 1991 až 2020 o 2,41 stupně. "Byl to také měsíc s protichůdnými srážkovými extrémy napříč Evropou, kde mnoho oblastí zaznamenalo nejsušší březen a na řadě míst zase nejdeštivější březen přinejmenším za 47 let měření," uvedla Samantha Burgessová z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí. Nejvíce nad průměrem byly v březnu teploty na východě Evropy a západě Ruska, naopak neobvyklá zima byla na Pyrenejském poloostrově. Nadprůměrné teploty zaznamenala také Arktida, kvůli čemuž se dále zmenšil povrch arktického mořského ledu. V letošním březnu dosáhl svého historického minima pro třetí měsíc v roce, když byl šest procent pod dlouhodobým průměrem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down