Pokud by slintavka a kulhavka propukla ve velkém a začaly se utrácet tisíce kusů zvířat, projevilo by se to v ceně masných i mléčných výrobků na tuzemském trhu. Uvedl to mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek. Česko kvůli riziku přenosu zakázalo ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska dovoz zvířat i tepelně neopracovaných živočišných produktů. Ze zasažených zemí se do Česka dováží nejvíce živých zvířat ze Slovenska, maso a masné výrobky dováží nejvíce Maďarsko, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Dovoz masa a masných výrobků
Dovoz masa a masných výrobků z Maďarska loni dosáhl podle ČSÚ hodnoty přes 2,1 miliardy korun, jednalo se o více než 22,8 milionu kilogramu produktů. Z Rakouska se za loňský rok dovezlo do Česka 16,5 milionu kilogramů masa a masných výrobků, hodnota dovozu přesahovala 1,6 miliardy korun. Ze Slovenska Česko loni dovezlo maso v hodnotě 1,17 miliardy korun, jednalo se zhruba o dva miliony kilogramů méně oproti dovozu z Rakouska.
Vliv na cenu
"V krátkodobém horizontu by současná situace neměla mít vliv na cenotvorbu. Pokud by však došlo k masivnímu propuknutí nákazy a začaly by se utrácet tisíce kusů zvířat, pochopitelně se to začne projevovat na ceně výrobků," upozornil Zemánek.
Podle Zemánka by nákaza ovlivnila cenu jak u masných výrobků, tak u mléčných. Rakousko v loňském roce dovezlo do ČR 17 milionů kilogramů mléčných výrobků a vajec za necelých 742 milionů korun. Ze Slovenska se loni dovezlo přes 117 milionů kilogramů mléčných výrobků a vajec v hodnotě 3,7 miliardy korun. U Maďarska se loni jednalo o dovoz 23 milionů kilogramů mléčných výrobků a vajec za 359 milionů korun.
Zemánek tvrdí, že například u hovězího masa je situace už nyní napjatá, protože některé země omezují chovy a hovězího tak začíná být nedostatek. "Nechceme strašit, ale je nutné si uvědomit, že situace je extrémně vážná," upozornil Zemánek.*