Podle studie se populace vlků v EU za deset let zvýšila o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie za deset let stoupla o 58 procent - z 12 000 na přibližně 19 000 jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes 1000 vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Vlci ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA.

V 19 zemích Evropy počet vlků  vzrostl

Ve všech 34 zemích, které experti sledovali, žilo v roce 2022 podle studie 21 500 vlků. V 19 zemích, včetně Česka, jejich počet vzrostl, zatímco ve třech klesl - byly to Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Severní Makedonie. Na základě shromážděných dat výzkumníci odhadují, že vlci v Evropské unii každoročně zabijí 56 000 hospodářských zvířat. Riziko zabití hospodářského zvířete vlkem je v průměru 0,02 procenta. Škody na hospodářských zvířatech způsobené vlky stojí evropské státy kolem 17 milionů eur (asi 426 milionů Kč) ročně, tvrdí studie di Bernardiové, výzkumnice na Švédské zemědělské univerzitě, a Luigiho Boitaniho z univerzity La Sapienza v Římě.  Co se týká útoků vlků na lidi, jsou podle autorů studie v Evropě velmi vzácné. Vědci poukazují na to, že útoky hlášené v Itálii a Řecku byly s nejvyšší pravděpodobností způsobeny psy, a ne vlky. Často dochází ke křížení vlků se psy, což lze považovat za hrozbu pro ochranu těchto divokých zvířat. Vlci jsou ale podle studie i užiteční. Díky tomu, že snižují stavy jelenů, dochází k menšímu množství nehod s automobily a k menším škodám vysoké zvěře na lesním porostu. K vyčíslení těchto výhod ale zatím podle vědců neexistuje dostatek údajů.

Unie snížila ochranný status vlků

Evropské státy loni v prosinci snížily ochranný status vlků z "přísně chráněných" na "chráněné". Pět organizací zabývajících se ochranou životního prostředí a zvířat z různých evropských zemí se pak obrátilo na Soudní dvůr EU v Lucemburku. Rozhodnutí snížit ochranný status vlků naopak hned na začátku prosince přivítala slovy ministra zemědělství Franceska Lollobrigidy italská vláda. "Toto rozhodnutí, jež se opírá o vědecká data, umožňuje přijmout opatření na ochranu zemědělství a chovu hospodářských zvířat, které se v mnoha oblastech Itálie kvůli vlkům potýkají s problémy," řekl tehdy Lollobrigida.*

Vlk ve volné přírodě

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down