Podle úřadu obchodní řetězce neuzavíraly kartelové dohody o cenách cukru

Za zvýšením cen cukru na konci roku 2022 nestály kartelové dohody obchodních řetězců. Při takzvaných místních šetřeních, tedy neohlášeném vyšetřování v obchodních prostorách firem, to zjistili úředníci z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). O výsledcích těchto šetření úřad informoval v tiskové zprávě. ÚOHS v únoru uvedl, že nárůst cen mohlo způsobit nahromadění faktorů, jako jsou prudký růst cen energií, nejistota na trzích či vyjednávání o dodávkách na další rok. Možnost kartelové dohody mezi řetězci byla posledním prověřovaným faktorem, vyšetřování úřadu tak končí.

Nebyly nalezeny přímé důkazy o komunikaci o cenách cukru

"Ačkoliv bylo v průběhu tohoto šetření zajištěno množství podkladů a dokumentace týkající se nákupu a prodeje cukru, na základě jejich následné analýzy nebyly Úřadem nalezeny žádné přímé důkazy či indicie, které by svědčily o vzájemné komunikaci o cenách cukru nebo o koordinaci cenové politiky mezi některými z těchto subjektů," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě. Místním šetřením předcházelo takzvané sektorové šetření, v němž se úřad zaměřuje na konkrétní část trhu. Tentokrát se zabýval všemi částmi trhu s cukrem, od pěstování cukrové řepy až po maloobchodní prodej. U pěstitelů cukrové řepy ani u výrobců cukru úřad neodhalil žádné náznaky zakázaných dohod nebo zneužití dominantního postavení. U maloobchodních prodejců ale úřad zjistil, že obchodní přirážka řetězců byla až do podzimu 2022 u cukru velmi nízká, v některých případech až záporná, cukr tedy prodávaly pod nákupní cenou. To se ale zásadně změnilo v posledních měsících roku 2022, kdy obchodní přirážky řetězců vystoupaly až přibližně na pět korun na kilogram cukru. Proto uskutečnil neohlášená vyšetřování přímo v obchodních prostorách některých obchodních řetězců, důkazy o kartelových dohodách ale nenašel. "Skokové zvýšení maloobchodních cen cukru v daném období je nutno přičítat kumulativnímu působení většího množství faktorů, zejména však prudkému zvýšení cen vstupů na všech stupních výrobně-zpracovatelského a odbytového řetězce v roce 2022. Konkrétně se do cen cukru propsal výrazný růst cen energií, zvýšená nejistota na trzích či vyjednávání o dodávkách na další rok. Značnou roli mohlo sehrát také vzájemné sledování veřejně dostupných cenových kroků mezi obchodními řetězci," sdělil úřad. Od začátku roku 2023 se pak marže maloobchodu vrátila na původní minimální úroveň a průměrná maloobchodní cena pro spotřebitele začala klesat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down