Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. Dnes ji zveřejnila Evropská komise. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Zpráva je konečná a Česko její závěry může napadnout již pouze u soudu. Babiš střet zájmů znovu odmítl. Jde podle něj o "účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů".
Podle auditorů je pro závěry zásadní, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. "Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím těchto svěřenských fondů ovládá také skupinu Agrofert," konstatuje zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu.
Závěry auditu Evropské komise (EK), který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert, jsou podle mluvčího firmy Karla Hanzelky absurdní. Ví o nich ale zatím jen z médií. Jde primárně o záležitost mezi EK a Českem, s Agrofertem nikdo žádné řízení nevedl, sdělil dnes mluvčí.
Česká republika podle Ministerstva pro místní rozvoj nesouhlasí s hodnocením auditorů konstatujícím střet zájmů premiéra v souvislosti s evropskými dotacemi pro firmu Agrofert. Přesto na základě požadavku Evropské komise pozastavilo předkládání žádostí o platbu u projektů, které označila za problémové. Ministerstvo to uvedlo ve svém vyjádření. Opoziční strany naopak vyzývají vládu, aby evropské dotace od Agrofertu začala vymáhat zpět.*