Možnost rozhazovat jed proti hrabošům na půdu, a ne nutnost aplikovat jej pouze do nor přichází podle předsedy zemědělského podniku Pomona Těšetice ze Znojemska Iva Pokorného na poslední chvíli. Přesné podmínky aplikace rodenticidu mají být zřejmé do konce února, což je podle něj nejvyšší čas, řekl. Plošné užití může podle něj ještě leccos zachránit, některým škodám v letošním roce už však stejně zabránit nepůjde.
Zemědělci napjatě očekávají, jak se extrémně rozmnožení hlodavci podepíšou na ozimech, v Pomoně také musejí řešit, jak nahradit ztrátu na vojtěšce. "Máme ji na 260 hektarech a 60 procent je kvůli hrabošům a suchu zničených. Musíme tak vzít 200 hektarů pro tržní plodiny a nasít hrách, abychom měli dostatek krmiva," uvedl Pokorný.
Současná nízká aktivita hrabošů podle něj sice odpovídá chladnému počasí a nedostatku krmiva, ale situace je horší než loni touto dobou. Na mnohých pozemcích je stále obrovské množství děr a při jejich zašlapávání jsou hraboši stále vidět. Morava, zejména jižní, byla loni postižena hrabošem nejvíce. Potýkali se s ním také zemědělci v Dolním Rakousku, dostal se i do Čech. Likvidoval úrodu na polích i stromky v sadech.
Po plošné aplikaci na nejpostiženějších pozemcích volali zemědělci už loni v létě, ale čas měli jen pár dnů, než ji zakázalo ministerstvo životního prostředí. Nyní je zatím zřejmé, že jed půjde plošně aplikovat na pozemcích, kde populace hrabošů přesáhne alespoň pětinásobně práh škodlivosti a inspektor Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského tento postup na konkrétném pozemku schválí. Pokorný také dlouhodobě uvádí, že jed proti hrabošům nemá žádný fatální dopad na přírodu a volně žijící zvířata.*