Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vypsal první dílčí soutěž na vyčištění prvních 50 hektarů Bořího lesa na Břeclavsku od munice. Firmy mohou nabídky podávat do 29. září. Práce by měly začít ještě letos. Soutěže na další části území budou následovat později. Všech 500 hektarů lesa by podnik chtěl od munice vyčistit do deseti let, náklady se odhadují na 50 milionů korun. Uvedla to mluvčí LČR Eva Jouklová.
Celá zakázka na likvidaci munice má formu takzvaného dynamického nákupního systému. V první fázi firmy předložily předběžné nabídky, což letos v červnu učinilo pět subjektů. Těchto pět firem nyní Lesy ČR vyzvaly k předložení nabídek. Další zájemci budou moci do systému přistoupit i v průběhu jeho trvání, cenové nabídky se podávají až při dílčích tendrech.
"Po vyhodnocení nabídek a podpisu smlouvy připraví náš budoucí partner plán pyrotechnického průzkumu. Pak už mohou práce ve spolupráci s Policií ČR začít," uvedl správní ředitel LČR Igor Kalix. Pro vypsání první zakázky podle něj byla nezbytná dohoda všech aktérů asanace, tedy policie, pyrotechnické služby, hasičů, zdravotníků a zástupců města Břeclavi. "Chtěli jsme předejít nebezpečným situacím. Zkušenost s obdobnou zakázkou nemáme a nechceme udělat při asanaci území zásadní chybu," řekl Kalix.
Munice pochází z továrny Muna, kterou v Bořím lese zřídili Němci za druhé světové války. Vyráběli v ní granáty a bomby. Po osvobození v dubnu 1945 Rudá armáda továrnu vyhodila do povětří a munice se rozletěla všude kolem do prostoru o rozloze 750 hektarů. V minulosti se podařilo vyčistit 250 z nich, odvezeno bylo 22 000 kusů nevybuchlé munice.
Les je volně přístupný lidem, pro něž je nebezpečný. Dosud v něm zemřelo po nálezu munice pět lidí. Poslední obětí se stal v roce 1990 čtrnáctiletý chlapec. O vyčištění Bořího lesa jednala letos v únoru vláda, následně se problému ujaly Lesy ČR. Jihomoravský kraj řešil likvidaci munice několik let, po loňském výbuchu munice ve Vrběticích na Zlínsku na vládu apeloval, aby se věcí zabývala.*