22.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora hospodaření od roku 2007

Od vstupu České republiky do Evropské unie mají čeští zemědělci možnost čerpat finanční prostředky z evropských fondů. Rokem 2007 začíná nové programové období, které bude trvat až do roku 2013. Pro tuto novou etapu jsou základní podmínky pro poskytování finanční podpory v zemědělství se zaměřením na rozvoj venkova z Evropské unie uvedeny v Programu rozvoje venkova na období 2007 – 2013.

Základní rozdělení do čtyř os v tomto programu naznačuje směry jednotlivých podpor, přičemž podpory vyplácené na plochu (ha) jsou uvedeny v ose II, jejímž hlavním cílem je zlepšování životního prostředí a krajiny. Osa II svým zaměřením částečně navazuje na některá opatření z Horizontálního plánu rozvoje venkova na období 2004 až 2006. Finanční podpora hospodaření na travních porostech v rámci osy II je poskytována v rámci opatření Platby za přírodní znevýhodnění poskytované v horských oblastech a platby poskytované v jiných znevýhodněných oblastech (LFA), dále opatření Platby v rámci Natura 2000 na zemědělské půdě (Natura 2000 na zemědělské půdě) a rovněž v rámci agroenvironmentálních opatření (AEO).
Opatření LFA
Opatření LFA bylo v letech 2004 – 2006 prováděno pomocí nařízení vlády č. 241/2004 Sb. Pro období od roku 2007 bude vydáno nové nařízení vlády, které bude upravovat podmínky rozhodné pro poskytnutí platby v rámci tohoto opatření. Tento návrh nařízení vlády je nyní předložen ke schválení vládou ČR. Podpory na opatření LFA jsou v ČR vypláceny na travní porosty a mají nejen charakter ekonomicko-sociálních podpor, směřujících k udržení příjmové stability zemědělců hospodařících v horších přírodních podmínkách, ale také povahu restrukturalizačního opatření, které podporuje chov skotu a dalších hospodářských zvířat využívajících travní porosty. Rozsah oblastí s kulturou travní porost spadajících do LFA od roku 2007 je asi 884 tisíc hektarů (zdroj LPIS).
Základní podmínkou, kterou musí splňovat zemědělec, jenž chce žádat o platbu v rámci LFA, je obhospodařování minimálně 1 ha zemědělské půdy s kulturou travní porost. Žadatel se při podávání žádosti o poskytnutí platby zaváže, že bude provozovat zemědělskou činnost nejméně po dobu pěti kalendářních let následujících po roce, za který mu bude poprvé poskytnuta platba v rámci LFA, a to nejméně v rozsahu minimální výměry v LFA pro vstup do opatření (1 ha zemědělské půdy s kulturou travní porost v LFA). Mezi podmínky rozhodné pro poskytnutí platby patří dodržování podmínek dobrého zemědělského a environmentálního stavu, užívání zemědělské půdy od data podání žádosti o poskytnutí platby do 30. 9., údržba travního porostu pastvou nebo minimálně dvěma sečemi v termínech do 31. 7. a do 31. 10. a dodržení limitů intenzity hospodářských zvířat minimálně 0,2 VDJ/ha travního porostu, maximálně však 1,5 VDJ/ha zemědělské půdy. Tyto podmínky jsou součástí návrhu nařízení vlády k LFA a rovněž jsou uvedeny v Programu rozvoje venkova na období 2007 až 2013, přičemž oba tyto dokumenty ještě neprošly konečným schvalovacím procesem.
Natura 2000
Opatření Natura 2000 na zemědělské půdě bylo v letech 2004 – 2006 de facto prováděno pomocí stejného nařízení vlády jako opatření LFA, v jehož rámci se jednalo o podporu tzv. oblastí s ekologickými omezeními (LFA-E). Toto opatření je zaměřeno na podporu zemědělců hospodařících v oblastech Natura 2000 (oblasti vyhlášené dle směrnice Rady 79/409/EHS – Ptačí oblasti a oblasti vyhlášené dle směrnice Rady 92/43/EHS – Evropsky významné lokality) a současně v 1. zónách národních parků (NP) nebo 1. zónách chráněných krajinných oblastí (CHKO), s cílem přispět k zachování venkovské krajiny, podpořit systémy hospodaření šetrné k životnímu prostředí a pomoci zajistit pro zemědělce odpovídající úroveň příjmů. Očekávaný rozsah opatření je asi 8000 ha. Podmínky pro poskytnutí platby v opatření Natura 2000 na zemědělské půdě jsou součástí stejného návrhu nařízení vlády jako pro oblasti LFA. Základní podmínkou, kterou musí splňovat zemědělec, který chce žádat o platbu v rámci tohoto opatření, je hospodaření nejméně na 1 ha zemědělské půdy s kulturou travní porost v oblasti území Natura 2000 v 1. zónách NP nebo 1. zónách CHKO. Opět platí, že se žadatel při podávání žádosti o poskytnutí platby zaváže, že bude provozovat zemědělskou činnost nejméně po dobu pěti kalendářních let následujících po roce, za který mu bude poprvé poskytnuta platba v rámci tohoto opatření, a to nejméně v rozsahu minimální výměry pro vstup do opatření (1 ha zemědělské půdy s kulturou travní porost v oblasti Natura 2000 v 1. zónách NP nebo 1. zónách CHKO). Mezi podmínky rozhodné pro poskytnutí platby patří dodržování podmínek dobrého zemědělského a environmentálního stavu, užívání zemědělské půdy od data podání žádosti o poskytnutí platby do 30. 9., údržba travního porostu pastvou nebo minimálně dvěma sečemi v termínech do 31. 7. a do 31. 10., zákaz aplikace hnojiv a statkových hnojiv, který vyplývá ze zákona o ochraně přírody a krajiny (zákon č. 114/1992 Sb.) a v případě pastvy na těchto lokalitách dodržení limitu přívodu využitelného dusíku pastvou ve výši 30 kg dusíku na hektar pasené plochy za rok. Opět je nutné upozornit, že úplné a oficiální znění podmínek bude možné oznámit, až po schválení návrhu nařízení vlády a schválení programového dokumentu Evropskou komisí.
Opatření AEO
Opatření AEO bylo v letech 2004 – 2006 prováděno pomocí nařízení vlády č. 242/2004 Sb. V rámci tohoto nařízení vlády uzavírali zemědělci pětileté závazky hospodaření, které poběží podle tohoto nařízení vlády až do roku 2010. Zároveň bude vydáno nové nařízení vlády, které bude upravovat podmínky v AEO pro nově vstupující zemědělce, kteří závazek v AEO dosud nemají, a rovněž pro zemědělce, kteří svůj závazek uzavřený v letech 2004 – 2006 transformují. Tento návrh nařízení vlády je nyní předložen ke schválení vládou ČR. Opatření AEO má za cíl podpořit způsoby využití zemědělské půdy, které jsou v souladu s ochranou a zlepšením životního prostředí, krajiny a jejich vlastností. Dále podporuje zachování obhospodařovaných území vysoké přírodní hodnoty, přírodních zdrojů, biologické rozmanitosti a údržbu krajiny. V rámci AEO nejsou podporovány pouze travní porosty. V roce 2005 byla AEO realizována na celkové ploše 1168 tisíc hektarů a lze odhadnout, že zájem o toto opatření bude i nadále růst.
Podpora hospodaření na travních porostech je v rámci AEO zavedena v podopatření Postupy šetrné k životnímu prostředí titulu Ekologické zemědělství a dále v podopatření Ošetřování travních porostů, přičemž Ekologické zemědělství na travních porostech je s podopatřením Ošetřování travních porostů vzájemně kombinovatelné.
Všechna AEO mají několik společných základních podmínek mezi něž patří dodržování minimálních požadavků na použití hnojiv a statkových hnojiv, dodržování minimálních požadavků na použití přípravků na ochranu rostlin, dodržování podmínek na ochranu vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů a údržba travního porostu pastvou nebo minimálně dvěma sečemi v termínech do 31. 7. a do 31. 10., pokud podmínky příslušného AEO nestanoví jinak. AEO je pětileté opatření, což znamená, že žadatel v prvním roce podává žádost o zařazení do AEO na pět let a každoročně rovněž podává žádost o poskytnutí dotace v rámci AEO. Vstup do AEO je omezen obhospodařováním minimální výměry zemědělské půdy, na níž žadatel podává žádost o zařazení, přičemž limity jsou podle typu hospodaření a příslušností půdního bloku do ZCHÚ různé.
Každé podopatření a titul v rámci AEO má ještě své vlastní specifické podmínky, které jsou rovněž rozhodné pro poskytnutí dotace.
V rámci Ekologického zemědělství na travních porostech musí být žadatel po celou dobu pětiletého období registrován jako ekologický zemědělec a plnit podmínky vyplývající z příslušných předpisů upravujících ekologické zemědělství, což je nařízení Rady (ES) č. 2092/1991 a zákon o ekologickém zemědělství (zákon č. 242/2000 Sb.). Podmínkou rozhodnou pro poskytnutí dotace je rovněž splnění limitů intenzity hospodářských zvířat minimálně 0,2 VDJ/ha travního porostu, maximálně však 1,5 VDJ/ha zemědělské půdy.
Ošetřování travních porostů
Celofaremní podopatření Ošetřování travních porostů bylo v rámci AEO v období 2004 až 2006 nejrozšířenější plošně i počtem žadatelů, proto došlo pro nové programové období k podstatným změnám v tomto podopatření. Tyto změny směřují ke kvalitativnímu zlepšení nastavení podmínek tak, aby byl cíl podopatření, kterým je podpora a zachování příznivé extenzifikace na travních porostech využívaných pro zemědělské hospodaření v rámci celého zemědělského podniku, naplněn. Současně je cílem tohoto podopatření zajistit údržbu kulturní krajiny zejména pastevním chovem zvířat a také podporu biologické různorodosti na cenných stanovištích s minimalizací degradace těchto stanovišť v důsledku opuštění hospodaření.
Podopatření Ošetřování travních porostů se skládá z devíti titulů, které lze rozdělit na dva tituly základní – louky a pastviny a sedm titulů nadstavbových, ve kterých je nastavení podmínek voleno tak, aby zemědělské hospodaření neohrožovalo cenné biotopy a cílové živočichy. Společnými podmínkami pro všechny tituly v tomto podopatření je podmínka celofaremnosti, dále dodržení limitů intenzity ve stejných intencích jako v Ekologickém zemědělství na travních porostech a podmínka zákazu hnojení upravenými kaly a odpadními vodami na zařazených půdních blocích. Každý titul má dále své specifické podmínky, mezi něž patří omezení hnojení až úplný zákaz hnojení, stanovení termínů seče, popřípadě limitů přívodu využitelného dusíku pastvou, omezení některých činností, jako je mulčování, obnova travních porostů, přísev travních porostů, podmínky šetrnosti seče a podobně.
U titulu pastviny jsou konkrétně navrhovány následující podmínky: celkový limit přívodu dusíku použitím hnojiv, statkových hnojiv a pastvy nesmí ročně přesáhnout 80 kg dusíku na hektar výměry pastvin, přičemž pastvou je možné dodat z tohoto limitu ročně maximálně 55 kg dusíku na hektar výměry pastvin. Pokud žadatel aplikuje na pastviny hnojiva, nesmí používat kejdu, vyjma kejdy skotu. Půdní bloky zařazené v rámci tohoto titulu je nutné přepást minimálně jednou ročně do 31. 10., a to tak, aby na každý půdní blok bylo pastvou dodáno minimálně 5 kg dusíku na hektar travního porostu. Žadatel je povinen likvidovat na pastvinách nedopasky a v případě aplikace herbicidů používat herbicidy pouze bodově. Samozřejmostí je technické, popřípadě organizační zajištění pastvin proti úniku zvířat a zajištění napájení. Půdní blok do titulu Pastviny ve zvláště chráněných územích, ochranných pásmech národních parků a ptačích oblastech vymezených v rámci Natury 2000 lze zařadit pouze se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody, který v rámci těchto oblastí rovněž kontroluje provádění činností, jako je mulčování, přísev travních porostů či jejich obnova. Ve volné krajině si může žadatel půdní blok do tohoto titulu zařadit bez souhlasu orgánu ochrany přírody.
Druhově bohaté pastviny
Pastevního hospodaření se přímo týkají ještě dva další tituly v podopatření Ošetřování travních porostů, a to Druhově bohaté pastviny a Suché stepní trávníky a vřesoviště.
Půdní blok lze do titulu Druhově bohaté pastviny zařadit pouze, pokud je tento titul přiřazen k půdnímu bloku v evidenci půdy (LPIS). Podmínky titulu stanovují, že v rámci závazku na půdním bloku nelze aplikovat hnojiva a statková hnojiva, ale pouze pást hospodářská zvířata, a to tak, aby přívod využitelného dusíku byl minimálně 5 kg dusíku na hektar půdního bloku zařazeného v tomto titulu, maximálně však 40 kg dusíku na hektar zařazených pastvin do tohoto titulu za rok. Platí povinnost přepasení minimálně jedenkrát ročně do 31. 10. a rovněž podmínka likvidace nedopasků a pouze bodové aplikace heribicidů. Mulčování, přísev travních porostů a obnovu je možné provádět pouze se souhlasem orgánu ochrany přírody a žadatel je pochopitelně povinen zajistit napájení hospodářských zvířat a technické nebo organizační zajištění pastviny proti úniku hospodářských zvířat.
Suché stepní trávníky
Titul Suché stepní trávníky a vřesoviště je titulem specifickým, zaměřeným pouze na pastvu ovcí a koz. Na lokalitách vymezených v LPIS jako suché stepní trávníky a vřesoviště nelze aplikovat hnojiva ani statková hnojiva a je nutné dodat pastvou ovcí či koz minimálně 5 kg dusíku na hektar půdního bloku, maximálně však 30 kg dusíku na hektar ploch zařazených do tohoto titulu. Termín pastvy vhodný pro danou plochu zařazenou do titulu bude vymezen v evidenci půdy. Žadatel na těchto plochách likviduje po pastvě pouze určené rostlinné druhy, jako je kopřiva dvoudomá, šťovík tupolistý a další invazivní druhy uvedené v příslušné příloze k návrhu nařízení vlády AEO. Na plochách zařazených v titulu Suché stepní trávníky a vřesoviště nelze provádět mulčování, obnovu nebo přísev travních porostů a rovněž nelze používat herbicidy. Opět je zde podmínka technického zajištění pastviny proti úniku zvířat a napájení.
Závěr
Všechny výše uvedené podmínky je možné prohlásit za definitivně rozhodné pro poskytnutí dotace až po schválení příslušného nařízení vlády vládou ČR a rovněž po schválení Programu rozvoje venkova na období 2007 – 2013 Evropskou komisí. Do té doby je nutné brát uvedené znění podmínek jako návrh.
Opatření LFA, Natura 2000 na zemědělské půdě a AEO budou od roku 2007 významným zdrojem finanční podpory pro české zemědělství v rámci rozvoje venkova. Dojde-li díky této finanční podpoře k prolnutí samotného zemědělského hospodaření, na které je vázán udržitelný rozvoj venkovských oblastí, s naplněním poptávky společnosti po službách v oblasti životního prostředí, bude možné konstatovat, že tyto finanční prostředky nebyly vynaloženy špatně a našly své využití tam, kam opravdu měly směřovat.

Ing. Anna Vejvodová,
Ministerstvo zemědělství ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down