Na jaro roku 2010 je plánováno další, v pořadí již deváté kolo příjmu žádostí na opatření Modernizace zemědělských podniků a Zahájení činnosti mladých zemědělců. Stejně jako v minulých letech tak budou moci zemědělští podnikatelé v únoru žádat o dotaci na investice do rostlinné či živočišné výroby. Z obou opatření lze mimo jiné získat dotaci i na výstavbu či rekonstrukci skladovacích prostor souvisejících se zemědělskou výrobou.
Žadatel může celkem získat 40 až 60 % z celkových způsobilých výdajů projektu. Každý výdaj je pak omezen určitým limitem, dotace se tak nemůže vypočítávat z částky vyšší, než je součet všech limitů na jednotlivé způsobilé výdaje.
Pro žadatele, který splňuje v den podání žádosti o dotaci definici mladého zemědělce (v den podání žádosti o dotaci mu nebylo 40 let), je míra dotace maximálně do 50 %, pro projekt, jehož celé místo realizace se nachází ve znevýhodněné oblasti (LFA), je míra podpory taktéž v maximální výši 50 %.
V případě, kdy nastanou obě situace, tedy žadatel je mladý a zároveň je jeho projekt realizován ve znevýhodněné oblasti, procenta se načítají, takže žadatel může požádat o 60 % ze způsobilých výdajů. V ostatních případech, tedy když žadatel není mladým zemědělcem a místo realizace jeho projektu se nenachází v oblasti LFA, je míra dotace v maximální výši 40 % ze způsobilých výdajů.
V devátém kole příjmu žádostí je navrženo několik změn podmínek, za kterých lze získat dotaci. Zejména je vypuštěna podmínka prokázání finančního zdraví za uplynulé tři roky. Dále již pro žadatele nebude platit podmínka, aby v dotovaných stavbách byla ustájená zvířata či uskladněné produkty rostlinné výroby ve vlastnictví žadatele. Tato podmínka je naopak nahrazena povinností novou, kdy žadatel nemůže získat dotaci, pokud v uplynulém účetně uzavřeném roce nedosáhl podílu příjmu minimálně ve výši 30 % ze zemědělské prvovýroby.
Další novinkou, která je společná pro všechna opatření spouštěná v devátém kole příjmu žádostí, je podání žádosti o dotaci elektronickou formou a možnost jejího zaslání přes Portál farmáře.
Zahájení činnosti mladých zemědělců
Obdobný typ podpory jako opatření Modernizace zemědělských podniků nabízí i další opatření spouštěné na začátku příštího roku. Jedná se o opatření Zahájení činnosti mladých zemědělců, ze kterého mohou žadatelé získat dotaci na stejné investice (tedy i na skladovací kapacity), a dále také mobilních zemědělských strojů.
Rozdílem však je vymezení žadatele, kdy se musí jednat o osobu, které v den registrace žádosti nebylo 40 let a nebyla evidována jako zemědělský podnikatel déle než 16 měsíců.
Co se týče výše dotace, mají žadatelé možnost získat maximálně 40 000 €eur, což v přepočtu činí přibližně 1 100 000 Kč.
I když žadatel nemusí při registraci žádosti splňovat takřka žádné podmínky, o to více nároků je na něj kladeno, pokud dotaci získá. Jedná se zejména o podmínku plnění pětiletého podnikatelského plánu, který se netýká pouze investic pořizovaných z dotace, ale i ostatních investic, které souvisí se žadatelovou zemědělskou činností.
Dále žadatel musí pět let plnit ekonomické výsledky. Jedná se o dosahování zisku ve výši
120 000 Kč základu daně, dále pak musí splnit finanční zdraví na určité úrovni a konečně musí dosahovat podílu minimálně 45 % příjmů ze zemědělské prvovýroby.
Předložení žádosti a výběr žadatelů
Žadatelé z obou opatření mohou v únoru předkládat své žádosti o dotace na regionálním odboru (RO), Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF Praha, SZIF České Budějovice, SZIF Ústí nad Labem, SZIF Hradec Králové, SZIF Brno, SZIF Olomouc, SZIF Opava), a to podle místa, kde hodlá realizovat svůj projekt. Žadatel kromě formuláře žádosti o dotaci předkládá i ostatní povinné přílohy, jejichž seznam je uveden v pravidlech pro žadatele. Bez kompletního seznamu povinných příloh RO SZIF žadatele vůbec nezaregistruje. Takto předložené žádosti budou vyhodnocovány v prvé řadě z hlediska přijatelnosti a dále na základě bodovacích kritérií.
Vzhledem k tomu, že ve všech předchozích kolech byl zájem žadatelů mnohonásobně vyšší, než jsou finanční možnosti opatření, muselo dojít k výběru žadatelů na základě preferenčních kritérií. Tímto způsobem tak jsou v opatření Modernizace zemědělských podniků upřednostňováni např. žadatelé hospodařící v ekologickém režimu, mladí žadatelé do čtyřiceti let či žadatelé, kteří v uplynulém roce dosáhli vyššího podílu příjmu ze zemědělské prvovýroby.
Dále jsou preferovány projekty, jejichž předmětem není realizace novostavby, ale rekonstrukce již stávající stavby. Kromě toho bude například favorizován projekt realizovaný ve chráněném území či nitrátově zranitelné oblasti.
U opatření Zahájení činnosti mladých zemědělců pak kromě jiného dochází ke zvýhodnění žadatelů, kteří převezmou celý podnik od staršího zemědělce či v uplynulém roce pobírali dotace poskytované SZIF.
Tímto způsobem jsou tedy vybráni žadatelé s nejvyšším počtem bodů. Následně žadatelé podepíší dohodu o poskytnutí dotace a v případě opatření Zahájení činnosti mladých zemědělců je jim poskytnuta část dotace v maximální výši 500 000 Kč. Žadatelé pak mají celkem 24 měsíců na samotnou realizaci dotovaných investic. Po předložení žádosti o proplacení včetně všech povinných příloh stanovených pravidly pro žadatele SZIF provede administrativní kontrolu všech dokumentů a kontrolu na místě realizace projektu. V případě, že je vše v souladu s pravidly pro žadatele a podepsanou dohodou, je možné žadateli proplatit dotaci, v případě opatření Zahájení činnosti mladých zemědělců doplatit zbytek dotace.
Všechny výše uvedené podmínky jsou součástí pravidel, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotace na projekty Programu rozvoje venkova ČR na období 2007 – 2013. Pravidla pro deváté kolo příjmu žádostí budou v elektronické podobě uveřejněna na internetových stránkách Ministerstva zemědělství ČR a SZIF. V tištěné podobě pak budou k dispozici na všech regionálních odborech SZIF.
Klíčové informace
- Pravidla pro žadatele neurčují jen limity na určité výdaje, ale také limit na celý projekt a celkovou dotaci, kterou může žadatel v sedmileté době trvání Programu rozvoje venkova z daného opatření získat.
- Lze tedy předložit projekt ve výši od 100 tis. Kč až do 30 mil. Kč způsobilých výdajů, ze kterých je stanovena dotace.
- Celková dotace, kterou žadatel z opatření může v průběhu sedmi let existence Programu rozvoje venkova získat, je 90 mil. Kč.
Ing. Ivana Holá
Ministerstvo zemědělství ČR
odbor Řídící orgán Programu rozvoje venkova