14.03.2008 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora z Programu rozvoje venkova

Sedmiletý Program rozvoje venkova (PRV), který odstartoval v loňském roce, nabízí zcela reálnou možnost získání nemalého příspěvku na modernizaci zemědělského podniku. Konkrétně v rámci opatření I.1.1.1 Modernizace zemědělských podniků – záměr a) Stavby a technologie pro živočišnou výrobu. Dotace je určena pro investice na modernizaci staveb a technologií v živočišné výrobě (pro chov skotu, prasat, ovcí, koz, koní a drůbeže).

Projekt musí následovně fungovat alespoň pět let a lze ho realizovat na celém území České republiky s výjimkou hlavního města Prahy.
Ve zmiňovaném opatření lze získat příspěvek na výstavbu a rekonstrukce staveb sloužících k ustájení a zlepšení welfare hospodářských zvířat, pořízení technologií sloužících k chovu hospodářských zvířat, výstavbu a rekonstrukce skladovacích prostor pro druhotné produkty živočišné výroby a výstavbu a rekonstrukce skladovacích prostor pro krmiva.
Jako způsobilý výdaj, respektive investici (jejíž část je možno následně proplatit) lze uznat i náklady na projektovou a technickou dokumentaci, nákup stavby/budovy za předem stanovených podmínek a také, pokud není žadatel plátcem DPH, i DPH.
V rámci tohoto opatření však nelze získat finanční podporu na nákup mobilních zemědělských strojů, komunikace a na modernizaci administrativní a správní budovy nebo jejího vybavení.

Kdo může žádat o dotaci

O dotaci může žádat jak zemědělský podnikatel, tzn. fyzická nebo právnická osoba, který podniká v zemědělské výrobě v souladu se zákonem č. 252/1997 Sb., o zemědělství, tak i podnikatelský subjekt, který je z převážné většiny vlastněn zemědělskými prvovýrobci. Předmětem činnosti takového subjektu musí být poskytovaní práce, výkonů nebo služeb, které souvisí výhradně se zemědělskou výrobou a při kterých se využijí prostředky nebo zařízení sloužící zemědělské výrobě.
Příjemcem dotace může být také mladý zemědělec, tedy buď fyzická osoba, která nedosáhla ke dni podání žádosti věku 40 let, nebo osoba právnická, která je řízena mladým zemědělcem a ten splňuje definici příjemce dotace – fyzické osoby. Dále musí organizaci řídit, tj. plnit funkci statutárního orgánu a zároveň se podílet na základním jmění z více než 50 %.

Kolik lze získat 

Finanční podpora je žadateli poskytována v různých výších, přičemž za pětileté období projektu (2007 až 2013), může maximální výše dotace činit až 90 milionů Kč na jednoho žadatele. Zvýhodněni jsou mladí zemědělci a ti žadatelé, kteří hospodaří v méně příznivých oblastech. Při kombinaci obou těchto faktorů může výše dotace dosáhnout až 60 % způsobilých výdajů. Ostatní zemědělci hospodařící v méně příznivých oblastech mohou získat o deset procent méně.
„Běžní“ žadatelé pak mají možnost získat pokrytí 40 % způsobilých výdajů. Finanční prostředky jsou ze 75 % hrazeny EU a 25 % činí příspěvek z veřejných zdrojů ČR.

Příjem žádosti a vyhodnocení

Jednotlivá kola příjmu žádostí jsou vždy na vybraná opatření z PRV vyhlašována spolu se závaznými podmínkami ministrem zemědělství ČR.
V červenci loňského roku bylo v rámci prvního kola příjmu žádostí na opatření I.1.1.1 a) přijato celkem 677 žádostí.
Vítězné projekty pak oznámil Státní zemědělský intervenční fond s předstihem již 8. listopadu. Schváleno bylo 451 žádostí o dotaci v celkové výši 1,033 miliardy Kč.
Největší zájem byl například o rekonstrukce a modernizace stájí, výkrmen či odchoven, výstavbu nebo opravy seníků, skladů a žlabů, ale také o investice do nových technologií nebo welfare zvířat.
V rámci třetího kola příjmu žádostí v Programu rozvoje venkova bude opět možnost získat na tyto aktivity dotaci. Předkládat projekty na modernizaci zemědělských podniků bylo možno od 26. února do 17. března 2008, do 13 hodin na příslušných regionálních odborech Státního zemědělského intervenčního fondu.
Na opatření I.1.1 Modernizace zemědělských podniků je vyčleněna zhruba 1 miliarda Kč.

 

 


Kontakty

Adresy regionálních odborů Státního zemědělského intervenčního fondu (RO SZIF)

Střední Čechy
RO SZIF Praha
budova ÚZPI, Slezská 7
120 56 Praha 2

Jihozápad
RO SZIF České Budějovice
Rudolfovská 80
370 21 České Budějovice

Severozápad
RO SZIF Ústí nad Labem
Masarykova 19/275
403 40 Ústí nad Labem
Severovýchod
RO SZIF Hradec Králové
Ulrichovo náměstí 810
500 02 Hradec Králové

Jihovýchod
RO SZIF Brno
Kotlářská 53
602 00 Brno

Střední Morava
RO SZIF Olomouc
Blanická 1
772 00 Olomouc

Moravskoslezsko
RO SZIF Opava
Horní náměstí 2
746 57 Opava


Vilém Frček, DiSStátní zemědělský intervenční fond
odbor vnější komunikace a marketingu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down