18.05.2001 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpory pro malé a střední podniky

Malí a střední podnikatelé mohou využít řady programů, které jim nabízí Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Výhodou je, že nejsou vypsány pouze na jeden rok, ale platí až do roku 2004. Banka poskytuje podnikatelům, kteří splní stanovené podmínky, v zásadě tři formy podpor. Jde o záruky, úvěry a příspěvky. O jednotlivých typech podpor i programů a o možnostech, které dávají i podnikatelům navazujícím na zemědělskou prvovýrobu, jsme si povídali s Jaroslavem Dlouhým z úseku bankovní politiky a marketingu ČMZRB.

Kdo může podpory využít
Podpory se týkají malých (do 50 zaměstnanců) a středních podniků (do 250 zaměstnanců). U malých podniků nesmějí tržby (respektive příjmy) za uplynulý rok přesáhnout 250 mil. Kč, nebo aktiva, respektive majetek, nesmějí být vyšší než 180 mil. Kč. U středních podniků nesmí být výše tržeb v uplynulém roce větší než 1450 mil. Kč a aktiva (majetek) nesmějí přesáhnout 980 mil. Kč. U obou kategorií podniků stačí splnit alespoň jednu z uvedených podmínek. Firma dále nesmí být závislá, to znamená, že 25 a více procent jejího kapitálu nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden nebo společně více podniků, které nesplňují definici malé a střední firmy. Žadatel musí mít vyrovnány závazky vůči státu.
Šanci nemají jen potravináři
Přístup do programů mají všichni, kteří mají registrovanou činnost odpovídající určeným položkám OKEČ. Pro podnikatele z oblasti zemědělství, lesnictví a potravinářství jde zejména o skupinu 15 Výroba potravin a nápojů, 20 Průmysl dřevařský, výroba košů a proutěného zboží, 52.2 Maloobchod s potravinami a pochutinami a 55 Pohostinství a ubytování. O podporu si může tedy zažádat i podnikatel, společnost nebo družstvo, které mají kromě zemědělské výroby registrovanou i některou činnost, spadající do těchto skupin. Příkladem může být palírna, lisovna řepkového oleje, malá jatka, zpracování masa, pila, katr, ale také zařízení pro agroturistiku apod.
Programy
Podpory banka poskytuje v rámci několika programů. Dělí se na základní a jediný doplňkový program, který se nazývá Special. Mezi základními programy se rozlišují plošné - Záruka, Kredit, Trh, Kooperace a Start, a regionální - Regiozáruka, Region, Vesnice, Regenerace, Preference, Provoz, Hranice, Region 2 a Regiozáruka 2. Dva poslední programy vyhlásilo pro letošní rok ministerstvo pro místní rozvoj a týkají se určitých okresů NUTS 2 Ostravsko a Severozápad. Všechny regionální programy mohou využít podnikatelé v oblastech s vysokou nezaměstnaností a získání podpory je podmíněno příslibem podnikatele, že zvýší počet zaměstnanců firmy. (Tabulky s přehledem programů jsme uveřejnili v Zemědělci č. 18.)
Záruky
V rámci podpor ČMZRB existují různé typy záruk, které poskytuje k úvěrům jiných bank. Podnikatel si vyjedná úvěr v jakékoli jiné bance a ČMZRB za něj v určitém rozsahu ručí. U investičních úvěrů je to maximálně do výše 70 % jistiny (maximálně 50 mil. Kč), u provozních do 50 % jistiny (maximálně 13 mil. Kč). Dále existují tzv. regionální záruky, které je možné využít v rámci regionálních programů určených pro pomoc rozvoji některých regionů postižených vysokou nezaměstnaností. Tyto záruky jsou zvýhodněny tím, že banka ručí nejen za jistinu, ale také za část úroků, a to až do výše odpovídající 30 % z jistiny. ČMZRB dává také záruky za leasing a za návrh do veřejné obchodní soutěže (náhrada za skládání finanční jistoty při účasti v soutěži o získání zakázky v oblasti stavebních prací).
Úvěry
Jde o úvěry investičního zaměření v rámci celoplošného programu Kredit (pro malé podnikatele do 4 mil. Kč) a regionálních programů Preference a Hranice. Formou podpory je nižší úroková sazba. Na tyto úvěry stejně tak jako na ostatní typy podpor není žádný právní nárok. Banka si musí prověřit podnikatele a jeho podnikatelský záměr posoudit i z hlediska reálnosti návratnosti prostředků. Druhým omezením je množství prostředků, které má banka na tento účel pro daný rok k dispozici. Od loňského roku je možné v rámci programu Provoz čerpat i provozní úvěr až do výše 1 mil. Kč.
Příspěvky
Jde v podstatě o hotové peníze, které podnikatel dostává. Jednak jsou to příspěvky na úroky, které se vážou k platné úvěrové smlouvě (ta nesmí být starší než jeden rok a úvěr musí být účelově čerpán nejméně ze 60 % k pořízení investičního majetku). Příspěvek snižuje úrokové zatížení podnikatele zejména v prvých letech splácení úvěru, sazby jsou různé podle programu.
Druhou skupinou jsou příspěvky na náklady na pořízení něčeho, co podnikatel ke své činnosti potřebuje. Klasickým případem jsou příspěvky v rámci programu Trh k nákladům na získání certifikátu podle norem řady ISO 9000 a ISO 14000, popřípadě na zavedení programu EMAS. Od letošního roku banka poskytuje i příspěvky na získání značky shody s ČSN TEST. Z vynaložených nákladů refunduje banka až 50 %. Maximálně je to však 30 tisíc Kč u značky shody a 200 tisíc u certifikace ISO. Při kombinaci ISO řady 9000 a ISO 14 000 činí maximální výše příspěvku 300 tis. Kč.
Příspěvky poskytuje banka také v rámci programu Kooperace. Jde o příspěvky k nákladům na realizaci činností kooperačního sdružení malých a středních podniků, které se sdružily pro rozvoj společné nákupní, odbytové nebo marketingové činnosti a vzdělávání. Letos mohou čerpat maximálně 3 miliony Kč v průběhu dvou let. Náklady si opět musí nejdříve sami uhradit a potom jim banka refunduje 50 % nákladů až do stanovené výše. Jde o náklady, které sdružené podniky vynaložily na pořízení něčeho u cizích organizací. Příkladem může být propagační materiál či pořízení internetové stránky. Je možné přispět i na nákup hardware, na náklady na školení apod. Nelze však přispívat na provozní náklady toho, kdo sdružení vede, tj. na jeho kancelář, elektřinu apod.
Další typ příspěvků je v programu Special. V jeho rámci může malá nebo střední firma, která přijme občany se změněnou pracovní schopností nebo lidi společensky nepřizpůsobené, dostávat na každého z těchto nově přijatých pracovníků (pokud jsou splněny další podmínky) po dobu 4 let příspěvek ve výši 4 tisíce korun měsíčně.
Jak programy využívali potravináři a dřevaři
Například v loňském roce dostali potravináři příspěvky ve výši 10 mil. Kč (31 žadatelů,. 5,9 % přidělených prostředků), z toho v programu Trh (převážně na certifikáty ISO) 4,2 mil. Kč. Zvýhodněné úvěry dostalo 17 podnikatelů v celkové výši 52,7 mil. Kč, 18 firem získalo dohromady 15,8 mil. Kč na úhradu úroků a 32 podniků záruky v úhrnné výši 139,3 mil. Kč. Čerpání podpor není rovnoměrné. Například v letech 1996 až 2000 příspěvky na úhradu úroků z celkově poskytnutých prostředků u potravinářů kolísaly mezi loňskými 3,6 % až po 23,1 % v roce 1998. Také podíl potravinářů na čerpání záruk byl loni nejnižší 7,3 %. Nejvíce - 11,9 % se na zárukách podíleli o rok dříve. Dřevozpracující firmy čerpaly loni půl milionu příspěvků (4 subjekty), 61,0 mil. Kč zvýhodněných úvěrů (23 podniků), 7,1 mil. Kč příspěvků na úhradu úroků (16 firem) a za 34,3 mil. Kč poskytla banka 18 podnikům z tohoto oboru záruky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down