24.11.2000 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpůrné programy propluly do sněmovny jen se třemi pozměňovacími návrhy

Vládní návrh podpůrných programů pro rok 2001, poskytovaných podle § 2 zákona č. 252/ 1997 Sb., o zemědělství, již prošel zemědělským výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a možná již tento týden rozhodne o jeho definitivní podobě i "zbytek" poslanců. Návrh pochopitelně doprovází materiál nazvaný Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančních podpor na základě podpůrných programů.

V porovnání s letošním rokem by mělo dojít ke změně systému financování u některých programů: Do Státního zemědělského intervenčního fondu jsou totiž převedeny pěstování lnu, podpora výroby pšeničného a bramborového škrobu, podpora spotřeby mléka, kompenzační platba a podpora pěstování sladovnického ječmene. Podpora včelařství je převedena do nařízení vlády.
Tvrdý souboj o podobu zmíněného dokumentu, zpracovaného ministrem zemědělství, se tentokrát v zemědělském výboru nekonal. Připomeňme si nejprve, že samotné Zásady pro rok 2000 byly schváleny právě díky radikálním zásahům poslanců až 27. března. Před osmi měsíci ovšem proti ministerskému návrhu, respektive Janu Fenclovi, stáli svorně jak předseda výboru Jaroslav Palas (ČSSD), tak Miloslav Kučera (ODS) a další muži a ženy sněmovního zemědělského výboru.
Stínový ministr zemědělství ODS Kučera byl sice i teď na podzim připraven zpracovat "komplexní pozměňovací návrh v rozsahu daných pravomocí", ale jak říká, "od práva upravovat ho odstavily spojené síly ČSSD, KDU - ČSL a KSČM". Dokument se prý právě proto dočkal jen některých kosmetických úprav.
Výjimkou jsou pouze pozměňovací návrhy Jana Grůzy (KDU - ČSL) a Stanislava Němce (ODS). První se týká programu 1. C., který nyní nově zní Obnova vinic, chmelnic, ovocných sadů, prostorových a technických izolátů a rozděluje se kromě toho na dvě části. Grůza navíc navrhl zavedení nového programu 2. C. Podpora zlepšování zdravotního stavu pšenice ozimé a zlepšení kvality řepky olejné. Potřebných 330 milionů korun pro oba tituly chce Grůza získat z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Němec navrhuje zařazení nového podpůrného programu Podpora mladých začínajících zemědělců, pro který by byly použity finance ve výši 100 milionů korun přesunem z dotačního titulu 1. G. (Podpora chovu dojených krav) a rovněž z prostředků PGRLF.
Jablkem sváru v Zásadách pro rok 2000 byl především dotační titul 1. L., ministerstvem zemědělství původně nazvaný Chov krav bez tržní produkce mléka a chov ovcí. Zemědělský výbor dokázal změnit jak jeho název (na Chov skotu, ovcí, koz a koní na trvalých travních porostech), tak obsah, a tím i účel. Zásady pro rok 2001 ovšem přicházejí s již třetí variantou a program 1. L. se v tomto případě jmenuje Chov krav bez tržní produkce mléka, chov ovcí a koní. Podle ministerstva zemědělství má omezit pokles stavů krav a ovcí, omezit pokles produkce telat a zajistit zdravý odchov hříbat.
Předmětem podpory jsou za prvé telata narozená od 1. září 2000 do 31. srpna 2001 od krávy bez tržní produkce mléka a zapuštěné licentovaným býkem (vyhlášeným odborem MZe). Za druhé se podpora týká ovcí chovaných v méně příznivých oblastech a za třetí hříbat (od odstavu do stáří dvou let včetně, narozených z klisen zapsaných do plemenné knihy), odchovávaných během vegetačního období roku 2001 minimálně čtyři měsíce pastevním způsobem na loukách či pastvinách.
Jak již bylo výše uvedeno, poslanec Kučera a další nedostali šanci zasáhnout mimo jiné právě do tohoto citovaného programu. "Letos platný dotační titul 1. L. měl řešit hospodaření na půdách nevhodných pro intenzívní zemědělskou výrobu, pomoci přiblížit koeficient zornění standardu v Evropské unii a zároveň zabránit nadměrné intenzifikaci výroby na trvalých travních porostech," řekl našemu týdeníku Kučera. "Nový návrh tyto problémy neřeší. A podle mého názoru nezajistí například ani avizované zvýšení stavů krav bez tržní produkce mléka pro dosažení cílové kvóty 230 tisíc kusů při vstupu do Unie."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down