22.04.2004 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podvojné účetnictví podmínkou pro čerpání některých dotací

Na evropské dotace ze strukturálních fondů dosáhne český žadatel jen tehdy, pokud ve svém podnikání povede „účetnictví“. Novelizované předpisy v oblasti účetnictví od 1. 1. 2004 přitom „účetnictvím“ v podstatě rozumí původní systém podvojného účtování. Takové je stanovisko ministerstva financí, které obdržela Asociace soukromého zemědělství ČR na žádost o vyjasnění výkladů zákona o účetnictví a souvisejících předpisů.

Potvrzují se tak obavy soukromých zemědělců, které se objevovaly prakticky od počátku roku a na které teprve v minulém týdnu písemně zareagoval první úřad.
ASZ ČR se proto dopisem se žádostí o pomoc a nápravu situace obrátila na poslance, na ministra zemědělství a ministra financí.

Otevřený dopis ASZ pro ministry zemědělství, financí a pro poslance ČR

Vážený pane,
dovolte, abych se na Vás obrátil jménem Asociace soukromého zemědělství ČR s naléhavým upozorněním, že podle našeho zjištění hrozí drtivé většině soukromých zemědělců v ČR, že nebudou moci čerpat žádné prostředky ze strukturálních fondů EU.
Na náš dotaz nám totiž ministerstvo financí ČR (prostřednictví dopisu pana náměstka Zelinky) sdělilo, že všichni koneční příjemci dotací z evropských strukturálních fondů musí vést „účetnictví“.
Podle zákona o účetnictví č. 563/1991Sb. ve znění novely č. 437/2003Sb. se přitom pojmem „účetnictví“ rozumí tzv. účetnictví podvojné, které ze zákona musí teprve vést firma s obratem větším než 6 mil. Kč ročně. To v případě zemědělského podniku představuje farmu s výměrou minimálně 200 až 250 ha, v horských a podhorských oblastech pak ještě mnohem více. Takových podniků je mezi soukromými zemědělci podle našeho odhadu maximálně 15 až 20 procent. Ostatní vedou tzv. „daňovou evidenci“, označovanou dříve jako „účetnictví jednoduché“.
V praxi tedy tato situace znamená, že zhruba 80 až 85 procent soukromě hospodařících zemědělců nebude moci čerpat žádné dotace z výše uvedených fondů, pokud nepřejdou na soustavu podvojného účetnictví. To je v případě těchto menších podniků jednak zbytečné a jednak v průběhu účetního roku velmi těžko realizovatelné.
Soukromé zemědělce o této situaci nikdo z odpovědných činitelů včas neinformoval, naopak neustále jsou prezentovány údajné možnosti čerpání z těchto fondů a vyčíslovány částky v řádu miliard korun, které se takto zemědělcům dostanou. Máme vážné obavy, že soukromí zemědělci budou z možnosti dosáhnout na tyto slibované podpory z podstatné části vyloučeni.
Vážený pane, dovoluji si Vás jménem naší organizace požádat o pomoc v této jistě závažné věci tak, aby mohly být podniknuty veškeré kroky směřující k nápravě.
S pozdravem
Ing. Stanislav Němec, předseda ASZ ČR

Příloha: doslovný přepis dopisu náměstka MF p. Ladislava Zelinky, který ASZ obdržela 14. 4. 2004.

Vážený pane inženýre,
z pověření pana ministra Vám k Vašemu dotazu ze dne 4. 3. 2004 ve věci povinnosti soukromě hospodařících rolníků vést od 1. 1. 2004 účetnictví sděluji:
V souladu s právem Evropských společenství se v Metodice finančních toků a kontroly strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, schválené Ministerstvem financí pod č. j. 552/2.224/2004 na základě pověření vyplývajícího z usnesení vlády č. 678 ze dne 9. července 2003, stanoví, že koneční příjemci a koneční uživatelé finančních prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti jsou povinni vést účetnictví. Dále se stanoví, že mezi podstatné náležitosti Smlouvy o financování ze strukturálních fondů nebo z Fondu soudržnosti patří stanovení povinnosti u konečného příjemce, resp. konečného uživatele, vést účetnictví tak, aby bylo možno vykázat zaúčtování účetních případů související s jednotlivými projekty (viz část I kapitola 4 bod 4.8, část II kapitola 7 bod 10 a část III kapitola 13 bod 10 Metodiky finančních toků a kontroly strukturálních fondů a Fondu soudržnosti).
S pozdravem
Ing. Ladislav Zelinka, Ph.D.
náměstek ministra financí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down