08.01.2007 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzimní termín rozzlobil zemědělce

Posun termínu příjmu žádostí o podporu na agroenvironmentální opatření z Programu rozvoje venkova z letošního jara na podzim vyvolává nevoli u řady zemědělců. Obávají se především toho, že kvůli zpoždění nedostanou vyšší podpory za rok 2007 a ti, kdo se do programu hlásí poprvé, nedostanou vůbec nic. Ministerstvo zemědělství je však ujišťuje, že o peníze nepřijdou.

Ministerstvo zemědělství rozhodlo o tom, že žádosti o podporu na agroenvironmentální opatření v Programu rozvoje venkova ČR na období 2007 až 2013 se nebudou přijímat letos na jaře, jak se původně očekávalo, ale až na podzim. Podle valné části zemědělců je toto rozhodnutí diskriminační, protože nedostanou peníze, se kterými už počítali. „Proto to odmítáme,“ prohlásil předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek.
Svaz ekologických zemědělců Pro–Bio spočítal, že jen ekologičtí farmáři by přišli zhruba o 300 milionů korun. Podpory z nového programu by totiž dostali až za rok 2008, za letošek jim budou vyplaceny dosavadní nižší sazby. „Navíc noví zemědělci, kteří se již nestihli přihlásit do předchozího programu podpor, zůstanou pro letošek proti původním příslibům zcela bez kompenzace za šetrné hospodaření,“ konstatovali zástupci svazu Pro-Bio.
Opožděním příjmu žádostí se podle Svazu marginálních oblastí (SMO) brzdí i čerpání prostředků z fondů Evropské unie. „Zemědělství dosud vykazovalo jedno z nejvyšších procent čerpání ze všech resortů. Rozpočtové období 2007-2013 klade na zemědělce a celý venkov nesrovnatelně vyšší nároky a ministerstvo místo aby pomohlo tyto nároky splnit, zpochybňuje celý systém a uvádí venkov v nejistotu,“ míní jeho předseda Milan Boleslav s tím, že stávající kroky vedení ministerstva zemědělství proti PRV ohrožují zaměstnanost na venkově a vykazují charakteristiky neprůhledné kabinetní politiky.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba poznamenal, že komora tento posun považuje za neodůvodněné a těžko přijatelné rozhodnutí. Pokud by ně něm ministerstvo trvalo, ztratila by Česká republika svůj náskok, že jako jedna z prvních odevzdala tento národní plán v Bruselu. Komora podle Veleby udělá všechno pro to, aby se se spuštěním této části programu neotálelo a žádosti bylo možné podávat podle původního plánu, to znamená od letošního dubna. „Jednání stávající paní ministryně nerozumím. Čiší z něho ale to, že paní ministryně chce mít jiným způsobem definované jednotlivé programy,“ řekl. Koubek poznamenal, že za současnou situací může stát i špatný výklad požadavků Bruselu.
SMO podezírá ministerstvo z úmyslného zkrácení programu ze sedmi na šest let. „Dosáhnout toho chce jednoduchým trikem, kdy z roku 2007 udělá pouze rok přihlašovací - viz podzimní podávání žádostí,“ konstatoval Boleslav.
Tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová se však ohradila, že ministerstvo nechce v žádném případě oddalovat zahájení Programu rozvoje venkova. Čeká však na stanovisko EU. „Teprve těsně před Vánoci Evropská unie oficiálně zveřejnila ve svém věstníku prováděcí předpis k Programu rozvoje venkova. Teprve od této doby běží šestiměsíční lhůta pro posuzování programu. Nelze vyloučit, že v programovém dokumentu na popud EU mohou nastat změny,“ informovala. Při předběžných technických konzultacích v říjnu a listopadu loňského roku podle ní zazněl z EU dotaz, zda základní požadavky na zemědělce nejsou nastaveny příliš měkce. Další technické konzultace se týkaly dosud nejasných pravidel Evropské komise pro kontrolu naplňování těchto požadavků (cross compliance). „Je proto logické vyčkat na definitivní znění Programu rozvoje venkova a předejít tomu, že legislativa k agroenvironmentálním opatřením se bude během krátké doby několikrát novelizovat, tak jako tomu bylo u Horizontálního plánu rozvoje venkova,“ uvedla.
S tím souhlasí i místopředseda Asociace soukromých zemědělců Jan Votava. Posun termínu je podle něj nepříjemný, ale na druhou stranu na agroenvi nepřišla schválená pravidla z Bruselu. Tak podle něj nezbývá ministerstvu nic jiného, než to udělat tímto způsobem. „Ministerstvo nezavinilo, že osa II ještě není schválena,“ prohlásil.
To, že chce ministerstvo - tzv. agroenvironmentální opatření spustit až poté, co se k celému programu vyjádří EU, považuje však SMO za výmluvu. ČR by se podle svazu měla maximálně snažit, aby agroenvi opatření byla otevřena již pro rok 2007. V opačném případě plná odpovědnost za zkrácení PRV leží na vedení ministerstva zemědělství, tvrdí. „Úředníci a poradci ministerstva totiž pravděpodobně zapomněli, jak vše běželo v roce 2004, když tehdejší vedení ministerstva za mnohem těžších podmínek probíhajícího vstupu do EU připravovalo a včas zvládlo připravit a spustit agroenvironmentální opatření v rámci HRDP na období 2004-2006. A to i bez souhlasu EU, který přišel až v září 2004, tzn. půl roku po podání žádostí,“ zdůraznil Boleslav. Podle něj tak nelze posun zdůvodňovat ani nepřipraveností zemědělců. „Podezřelé je to, že u agroenvi se ministerstvo vymlouvá na chybějící souhlas, zatímco u osy I a III mu to nevadí. To je jasný příklad diskriminace,“ doplnil.
Králová však oponovala tím, že osa I a III nevyžaduje tak složitou proceduru jako osa II,. ke které je nutné nařízení vlády, jehož přijetí trvá při zrychleném procesu nejméně tři měsíce, při běžném až 4,5 měsíce Zároveň poukázala na HRDP, kdy se příslušné nařízení vlády se měnilo celkem pětkrát. Následky byly podle ní pro zemědělce velmi nepříjemné. Žadatel, který v dobré víře podal žádost, čelil změnám v pravidlech hry. Následovala odvolání a někdy trvalo i dva roky, než žadatel dostal peníze.„Podobným komplikacím chceme zamezit, proto jsme po zvážení všech rizik rozhodli o podzimním termínu. Učinili jsme tak právě proto, že zemědělcům chceme dát jistotu, stabilitu a nikoli neustálé změny podmínek, dříve ze strany zemědělské veřejnosti právem kritizované,“ sdělila ministryně zemědělství Milena Vicenová.
Mluvčí doplnila, že ČR nepřijde o peníze, které má na sedmileté období přidělené. Jen se o rok odsune výplata vyšších sazeb. „Výhrady k termínu přijímání žádostí o podporu na agroenvironmentální opatření mohou mít jedině ti, kteří do programu chtějí vstoupit poprvé a nemohli se přihlásit v loňském roce,“ připustila. O tom však podle ní rozhodlo předchozí vedení ministerstva, které podcenilo proceduru schvalování strategického dokumentu Evropskou unií. „Bylo by nyní ze strany MZe nezodpovědné, aby umožnilo zájemcům hlásit se k dodržování pětiletých závazků v době, kdy nejsou definitivní pravidla. Proto podzim 2007 lze tady chápat jako nejbližší možný a opravdu solidní termín,“ dodala Vicenová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down