Tuzemští zemědělci, jejichž chovy jsou pojištěny proti nákaze, by mohli v případě rozšíření slintavky a kulhavky na území České republiky dostat současně dvě náhrady za vybitá stáda. Jedna náhrada by byla od státu, který by nařídil likvidaci zvířat, a druhá od pojišťovny. Tento názor zastává ředitel právního odboru ministerstva zemědělství Jindřich Urfus.
Z vyjádření pojišťoven, které pojišťují rizika nákazy hospodářských zvířat, vyplývá, že v případě nařízení Státní veterinární správy vybít stáda s nakaženými zvířaty proplatí pojištěným zemědělcům všechna utracená zvířata. Novela veterinárního zákona, která nabyla nedávno účinnosti zveřejněním ve Sbírce zákonů, stanovuje zemědělcům postiženým nebezpečnou nákazou, tedy i slintavkou a kulhavkou, náhradu ve výši obvyklé ceny zdravého zvířete a prokázaných nákladů a ztrát. Urfus uvedl, že se nevylučuje, aby pojištěný zemědělec dostal náhradu od státu i pojišťovny.
Pokud veterináři vyhlásí nákazu, respektive ohnisko nákazy, a je nařízeno utracení celého stáda, likviduje pojišťovna celé stádo, sdělila tisková mluvčí pojišťovny Generali Martina Kurfirstová. U dospělých zvířat platí například Česká pojišťovna celou pojistnou částku. U kategorie rostoucích zvířat odškodní zvíře podle dosažené váhy, doplnil mluvčí České pojišťovny Michal Urban. U České pojišťovny, která má v zemědělském pojištění 80 procent tuzemského trhu, je pojištěna naprostá většina velkých pojištěných zemědělských subjektů. Počet pojištěných zvířat proti nákaze pojišťovna neeviduje, protože toto pojištění je součástí standardního pojištění zemědělců, vysvětlil Urban. U ČSOB pojišťovny je pojištěno celkem 40 tisíc kusů skotu a 160 tisíc prasat, u ČS Živnostenské pojišťovny téměř 34 tisíc kusů skotu, necelých 112 tisíc prasat a více než 1000 ovcí. Pojišťovny škody způsobené nemocemi kulhavky a slintavky zatím nevyplácely, protože tato nákaza byla v České republice naposledy registrována v roce 1975. Podle neoficiálních informací se však v poslední době již některé tuzemské pojišťovny v souvislosti s šířením slintavky a kulhavky na evropském kontinentě brání pojišťovat proti tomuto onemocnění nové zemědělské subjekty.
Náklady na opatření proti rozšíření nákazy nesou v poslední době nejen samotní chovatelé, jak jsme již dříve informovali, ale také některé obce, které na jejich zajištění musejí vynaložit řádově desítky tisíc korun. Například náklady na likvidaci potravin na hraničním přechodu s Polskem v Náchodě-Bělovsi, kterou zajišťovaly technické služby města Náchoda, dosahují předběžně 50 až 70 tisíc korun. Podle náchodského místostarosty Josefa Řeháka bude město požadovat proplacení nákladů po Státní veterinární správě. Kdo veterinární opatření nakonec skutečně uhradí, je ale otázka, na kterou představitelé obcí zatím neznají odpověď.