V pondělí 2. května končí termín pro podávání žádostí o dotace na agroenvironmentální opatření na letošní rok. Přitom za loňský rok byla v rámci tohoto programu dosud vyplacena jen zhruba polovina peněz. Na rozhodnutí o přiznání podpory čeká ještě téměř třicet procent přihlášených zemědělců.
Na rozdíl od žadatelů, kteří podpory agroenvi stále nedostali, si ministerstvo zemědělství nemyslí, že výplata těchto peněz trvá neúměrně dlouho. „Z hlediska faktu, že jsme v Evropské unii prvním rokem, hodnotíme průběh vyplácení zemědělských podpor jako dobrý. Svědčí o tom to, že k 26. dubnu vydala platební agentura při Státním zemědělském intervenčním fondu už přes 70 procent rozhodnutí o přiznání dotace,“ uvedl Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva.
Skutečně vyplaceno, nebo na cestě k zemědělcům je však podle informací SZIF necelých 52 procent dotací, na něž jsou podány žádosti. Jestliže zemědělci se ucházejí o téměř tři miliardy korun, vyplaceno je něco přes 1,5 miliardy korun. Na agroenvi byla v rozpočtu na loňský rok podle Roldána schválena částka 3,02 miliardy korun.
„Naší snahou je zaslat podpory v rámci agroenvironmenálních opatření zemědělcům co možná nejrychleji. Předpokládáme, že nejpozději koncem letošního července by mohli mít všichni žadatelé peníze na svých účtech,“ sdělila Sluková. Evropská unie podle mluvčí SZIF nestanovila pro ukončení výplat těchto podpor - přijatých v roce 2004 - jiný závazný termín než konec roku 2006.
„Na administraci těchto dotací mají negativní vliv nejen neustálé změny v žádostech farmářů, ale spousta dalších změn, znamenajících nové nastavení systému, které přinesla novela nařízení vlády č. 242/2004,“ odůvodňuje Sluková. Přiznává také, že prioritou pro fond byla výplata zjednodušených plateb, tzv. SAPS, a příspěvků pro méně příznivé oblasti -LFA, které se dotýkaly zhruba 28 tisíc žadatelů v České republice.