Produkce ovoce a zeleniny v Polsku by letos měla býf vyšší než loni a výrazný nárůst se čeká zejména u jablek a zelí. Podle agentury PAP to dnes předpověděl polský statistický úřad a zemědělský institut FAMMU/FAPA. Ceny těchto produktů na polském trhu jsou nyní vesměs hluboko pod loňskou úrovní a vedle zvýšené produkce je sráží ruský zákaz dovozu.
Statistický úřad odhadl, že polská produkce polní zeleniny dosáhne letos 4,2 milionu tun, což by bylo o pět procent více než loni. Stále by to ale bylo sedm procent pod průměrem let 2006-2010. Nejvýrazněji by měla vzrůst sklizeň zelí, mrkve, cibule a květáku.
Stromového ovoce se v Polsku podle expertů sklidí o dvě procenta více než v roce 2013 a průměr let 2006-2010 by měl být překročen o 43 procent. Sklizeň bobulovin naopak podle odhadů klesne o osm procent.
Velkoobchodní ceny ovoce a zeleniny na polském trhu jsou nyní proti loňsku nižší o 20 až 60 procent, vyplývá z údajů zemědělského trhu Bronisze.
Rusko zakázalo dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska od 1. srpna. O týden později zavedlo zákaz dovozu řady druhů potravin, včetně ovoce a zeleniny, z celé Evropské unie. Zákaz následoval poté, co se EU rozhodla potrestat Rusko za jeho politiku vůči Ukrajině vyhlášením nových hospodářských sankcí.
Polsko loni vyvezlo do rusko-bělorusko-kazašské celní unie ovoce za více než půl miliardy dolarů (přes 10 miliard korun) a většina z toho připadala na Rusko. Pro polské sadaře, největší vývozce ovoce v EU, je ruský trh klíčový a ztráty z ruského zákazu mohou dosáhnout podle odhadů až půl miliardy eur.
Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost. Evropská komise dnes mimořádně uvolnila zhruba 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) na pomoc zemědělcům, které ruské embargo postihlo. Opatření s platností ode dneška do konce listopadu se konkrétně týká pěstitelů téměř 20 druhů ovoce a zeleniny, které podléhají rychlé zkáze.*