Probiotika pomáhají zvyšovat užitkovost zvířat a také mají zásadní vliv na lidské zdraví. Právě jim se věnuje ve své vědecké práci nedávno jmenovaná prof. Ing. Eva Vlková, Ph.D, zástupkyně vedoucího katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky Fakulty potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity.
Můžete přiblížit, čemu se konkrétně věnujete?
Zabýváme se probiotickými bakteriemi. Tyto živé mikroorganismy, které svojí činností pozitivně ovlivňují zdraví svého hostitele, sledujeme z několika odlišných pohledů. Zaprvé zjišťujeme, zda a v jakém rozsahu se vyskytují v trávicím traktu různých zvířat, k tomu používáme klasické metody kultivace i molekulárně biologické metody. Některé z bifidobakterií jsou hostitelsky specifické, jejich zastoupení se významně liší u různých druhů zvířat či u lidí. A od toho se odvíjí poznání, které z nich jsou vhodné pro které zvíře či pro člověka. Dále sledujeme fyziologii, jaké životní podmínky bifidobakteriím vyhovují a jak můžeme podpořit jejich rozvoj v trávicím traktu. Pro představu mikrobiom, který má každý z nás v trávicím traktu, váží asi jeden a půl kilogramu. Tvoří ho zejména bakterie, jichž je asi desetkrát víc, než kolik má buněk naše tělo. Většina z těchto bakterií nám pomáhá, ať už tím, že tráví nestravitelné složky potravy, stimulují imunitní systém, nebo ovlivňují metabolismus cholesterolu a prokarcinogenních látek. Pokud se do trávicího traktu dostanou patogenní bakterie, fyziologicky vyvážený mikrobiom se s nimi, do určité míry, dokáže vypořádat sám.
Mohla byste konkretizovat, jak přispívají ke zvyšování užitkovosti zvířat?
Od roku 2006, kdy vešel v platnost zákaz užívání antibiotik jako krmných aditiv, jsou hledány nové cesty pozitivního ovlivnění mikrobioty trávicího traktu, a tím i celkové užitkovosti hospodářských zvířat. Jednou z možností je zkrmování probiotických mikroorganismů. Probitické bakterie svými metabolity regulují složení střevní mikrobioty zejména potlačováním hnilobných a potenciálně patogenních bakterií. Přispívají ke snižování výskytu průjmových onemocnění zejména u mláďat a stimulují imunitní systém hostitele, čímž přispívají k celkovému zlepšení zdravotního stavu zvířat. Dále ovlivňují metabolismus a vstřebávání živin a přispívají tak ke zlepšení konverze krmiva a zvýšení váhových přírůstků. Omezení počtu patogenních bakterií v trávicím traktu působením probiotik také přispívá ke snížení kontaminace živočišných produktů patogeny a k celkovému zvýšení bezpečnosti potravin.
Bližší podrobnosti jsou v 12. čísle týdeníku Zemědělec.