25.10.2002 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomocí GPS lze sbírat data pro geografické informační systémy

Počátkem října proběhla v areálu Lesnické fakulty České zemědělské univerzity tuzemská premiéra zajímavých technických novinek. Byly zde poprvé veřejně v České republice předvedeny nové verze řady přístrojů GPS GeoExplorer CE a jako novinka zase v oblasti mobilních geografických systémů program ArcPAd v kombinaci se softwarem GPScorrect. Proč se vše stalo ve vysokoškolském areálu?

Pomocí GPS lze sbírat data pro geografické informační systémy

První den v říjnu proběhla v areálu Lesnické fakulty České zemědělské univerzity tuzemská premiéra zajímavých technických novinek. Byly zde poprvé veřejně v České republice předvedeny nové verze řady přístrojů GPS GeoExplorer CE a jako novinka zase v oblasti mobilních geografických systémů program ArcPAd v kombinaci se softwarem GPScorrect. Proč se vše stalo ve vysokoškolském areálu?
V poslední době s geografickými informacemi pracuje stále více odborníků v nejrůznějších organizacích od krajských, městských a okresních orgánů státní správy a samosprávy, přes pozemkové úřady až po energetické, plynárenské společností a správce inženýrských sítí. GIS pronikl do oblasti geomarketingu a nashromážděná data potřebují aktualizovat přesným měřením v terénu rovněž odborníci rozhodující o lesním a vodním hospodářství. Zejména rychle jako houby po dešti zařízená GIS pracoviště se potýkají s podobnými problémy, jež lze shrnout do jediné otázky. Jak vybudovat a také aktualizovat právě ten svůj geografický informační systém? Jedno z vhodných řešení je propojení GIS s GPS, což dobře vědí i pedagogové na Lesnické fakultě.
Přístroje v řadě GPS například GeoExplorer CE od firmy Trimble, jimiž je škola vybavena, umožňují sbírat data a vhodně je zaznamenávat přímo v terénu. Nejnovější GeoExplorery, které tu v září ještě nikdo neviděl jsou známé ve dvou verzích GeoXT a GeoXM. Jejich součástí je už integrovaný Windows CE počítač a jelikož s oběma přístroji se pracuje především terénu, doprovází je řada přídavných jmen jako například prachuvzdorný, nárazuvzdorný a vodotěsný. Na rozdíl od předchozích verzí tyto přístroje nemají téměř žádná tlačítka, ale dotykový barevný displej s vysokým rozlišením. Jen si to představte. Jen pouhou tužkou posouváte na pasece u lesa děj programu, s kterým jste doposud pracovali jen v kanceláři na větším počítači. To však není všechno. Do paměti přístroje, který vám svojí velikostí připomíná větší kalkulačku, si můžete načíst letecký snímek nebo dříve jinou metodou vytvořenou mapu a tento obrazový podklad si pak prohlížet na malinké obrazovce. Při propojení s přímým měřením GPS se vám pak místo, kde stojíte v terénu, zobrazí na snímku. Že to jde poměrně přesně dokázal David Jindra, přední český odborník na GPS, dvěma malými experimenty. Data sbíral nejdříve tak, že měl GPS přístroj pod čelným sklem automobilu a zaznamenával ve zvolených intervalech průběh jízdy. V jiný den to stejné učinil, když stál na zadní plošině tramvaje. Promítnutý výsledek do podkladu leteckého snímku Prahy byl nečekaný. Dráha GPS kopírovala pražské komunikace a bylo na nich poznat i úseky, kde tramvajové koleje jsou blíže k jednomu z chodníků. "Tady jsem pomáhal nějaké mamince s kočárkem", vysvětlil s úsměvem účastníkům semináře neobvyklý úskok zaznamenané dráhy své cesty z kolejí na chodník David Jindra. Výsledky měření se ještě zpřesňují, pokud se využije program GPScorrect, který naměřená data projede upřesňujícími korekcemi.
Podobné výsledky si mohli účastníci semináře, jehož spolupořadatelem byla Lesnická fakulta ČZU, prohlédnout na přístrojích GPS přímo před fakultní budovou v Praze Suchdole, kde si někteří zkusili s využitím všech předvedených novinek sami posbírat souřadnice bodů, jakými v tu chvíli byly okraje chodníku, kanál, lampy a stromy. Právě zásluhou tohoto a dalších odborných seminářů a častých studentských cvičení se prostor mezi fakultní budovou a budovou univerzitní experimentální stáje stal v této části Prahy asi nejčastěji zaměřovaným místem. Skutečnost, že mezi účastníky odborných akcí na Lesnické fakultě a tedy i tohoto semináře byli zejména bývalí studenti, tedy současní lesní a krajinní inženýři, jen potvrzuje, že i touto formou lze provádět další vzdělávání svých absolventů. „Je to odvětví, ve kterém další vývoj budou určovat týmy odborníků sestavené dokonce z různých firem. A tak ti, co rozhodují o budoucnosti GPS a o vývoji programů GIS se spojují,“ píše se v zahraničním odborném tisku.. Málo se ví, že mezi prvními spolupracujícími firmami jsou právě Trimble a ESRI, které jsou výrobci a tvůrci přístrojů a programů. Jejich nedávno vytvořené strategické spojenectví pro mobilní GIS řešení vůbec nepřekvapilo. Už koncem února 2002 spojenci oznámili, že budou společně provádět vývoj mobilních GIS řešení. Skloubení GPS produktů Trimble se špičkovým GIS softwarem ESRI posouvá GIS přímo do terénu. Už nyní lze říci, že pracovišti nebudou jen lesy, vody a stráně, ale rovněž městské a průmyslové aglomerace. Je to jednoduché. Mobilní GIS totiž propojuje GPS technologie, přenosnou výpočetní techniku a GIS programy. Dnes se už k usnadnění přenosu informací do a z terénu může využít výhod bezdrátových technologií a Internetu. Navíc s mobilním GIS se databáze stávají přístupné přímo polním skupinám v reálném čase.
Semináře se zúčastnili mimo jiné i známí odborníci z resortu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, dále z pozemkových úřadů, z oborů životního prostředí úřadů státní správy a samosprávy, jakož i z výzkumných pracovišť.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down