05.03.2007 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomůže stát cukrovarům?

Ministerstvo zemědělství, společnost Eastern Sugar ČR a energetická firma Onivon hledají způsob jak dostát pravidlům Evropské komise a zároveň zabránit demolici cukrovaru v Hrochově Týnci na Chrudimsku.

Eastern Sugar by totiž v souvislosti se svým odchodem z ČR a vrácením kvóty na produkci cukru EU měla továrny zcela zlikvidovat. Objekty cukrovarů chce ale využít Onivon pro výstavbu bioplynové stanice.Eastern Sugar ČR v předloženém restrukturalizačním plánu počítá s úplnou demontáží technologií a demolicí budov cukrovaru. Poté, co se s firmou Onivon dohodla na odprodeji areálu, chce zažádat o změnu původního plánu tak, aby část staveb mohla být zachována pro další využití. Všechny zúčastněné strany proto zvažují, jak vyplatit kompenzaci cukrovarnické společnosti a zároveň budovy zachovat. „Chceme, aby v těchto areálech vznikla nějaká smysluplná aktivita, která by zajišťovala zaměstnanost a odbyt zemědělských výrobků,“ konstatoval ministr zemědělství Petr Gandalovič po nedávném jednání se zástupci firem Eastern Sugar, Onivon, představiteli chrudimského regionu a místními zemědělci.
„Budeme s firmou Eastern Sugar i případným nabyvatelem cukrovarů spolupracovat na případné změně demoličního plánu. Musí však být dodrženo nařízení Evropské komise, jinak by odpovědnost padala na Českou republiku,“ připomněl ministr. Podle něj pěstování cukrovky na Chrudimsku nedostane tak velkou ránu jako v jiných oblastech. Zhruba dvě třetiny její produkce z této oblasti přijme cukrovar TTD Dobrovice, který zpracovává cukrovou řepu také na biolíh. Další možnost pro zemědělce vidí ministr v pěstování energetických plodin s využitím státní podpory.
Zemědělci sice souhlasí s dohodnutým finančním odškodněním, přesto se cítí uzavřením cukrovaru poškozeni. „Region přišel o podstatnou část svých tržeb za cukrovku. Její cena na zpracování na biolíh není tak výhodná jako na výrobu cukru,“ uvedl předseda Okresní agrární komory Chrudim Jaroslav Kopista s tím, že se v současnosti místní zemědělci snaží najít alternativní plodiny na třetinu ploch. „Jde o kukuřici, mák, případně jarní obiloviny,“ upřesnil. Podle něj také polovina zaměstnanců si bude muset hledat jiné působiště. Generální ředitel společnosti Onivon Zdeněk Harapát sdělil, že v cukrovarech by mohla zůstat asi polovina současných pracovníků. Eastern Sugar v ČR zaměstnává asi 400 lidí.„Podnik počítá se zpracováním zhruba sto tisíc tun vstupních surovin ročně. O jaké půjde, bude ještě záležet na dohodě se zemědělci,“ informoval. Ředitel Agrární komory Chrudim Václav Kroutil poznamenal, že zemědělci budou preferovat dodávky surovin pro takové projekty, na jejichž ziscích se budou sami podílet. Bude ale samozřejmě ještě záležet na nabídce.
Gandalovič dodal, že využití cukrovarů bude stát přísně sledovat, aby se z nich nestaly opuštěné průmyslové areály s ekologickou zátěží.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down