Od července se zdvojnásobí poplatek výrobcům balených vod za čerpání minerální vody. Vláda včera schválila růst ze současných šesti na 12 korun za metr krychlový, informoval o tom tiskový odbor vlády. Ministerstvo zdravotnictví přitom původně navrhovalo zvýšení poplatku o tři koruny na devět. Poplatek se zvýšil naposledy v roce 2014, stát na něm vydělal v roce 2018 asi 18 milionů korun. Každý Čech spotřeboval v roce 2017 v průměru asi 55 litrů minerálních vod. Výrobci považují zvýšení poplatku za iracionální krok, který poškodí domácí produkci proti zahraniční.
V roce 2018 byla podle materiálu zpracovaného ministerstvem zdravotnictví celková produkce balených přírodních vod 0,8 milionu metrů krychlových, tedy méně než třetina maximálního povoleného čerpání. Skutečné množství se u různých výrobců pohybuje od 30 do 50 procent tohoto maxima.
"Po zohlednění poměru metrů krychlových zaplacených a využitých ke stáčírenské výrobě znamená současný stav průměrnou cenu na úrovni 22,50 koruny za metr krychlový vyrobené potraviny, tedy asi 3,4 haléře na 1,5litrovou lahev," uvádí materiál. "Návrh pouze poškodí domácí výrobce i spotřebitele a ohrozí zdroje a jejich využití, přičemž stát ani nevybere více peněz," uvedla v září předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková. Podle ministerstva je ale navýšení poplatku přirozenou reakcí na vývoj cen v posledních pěti letech, kdy se poplatek neměnil. "Neměla by mít mít žádný vliv na ceny minerálních vod v obchodech," sdělila tehdy mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. V případě, že by se snížil podíl českých minerálních vod na spotřebním koši a rostl by naopak podíl zahraničních, bude ministerstvo podle materiálu zvažovat další úpravy poplatku za čerpání. Změna se podle návrhu dotkne sedmi společností: Bohemia Healing Marienbad Waters, Hanácká Kyselka, Chodovar, Karlovarská Korunní, Karlovarské minerální vody, Ondrášovka a Poděbradka.*