14.08.2000 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poptávka po řepce žene ceny nahoru

Řepka byla minulý týden posečena zhruba na dvou třetinách ploch. Deštivé dny, které sklizeň pozastavily, kvalitě semene neprospěly. Přesto se o letošní úrodě řepky navzdory nevyzpytatelnému počasí může říci - „žádná tragédie“.

Hektarové výnosy budou podle Martina Volfa, ředitele Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin, průměrné. Očekává, že průměr za celou republiku překročí 2,5 tuny, zatímco v loňském roce to bylo 2,6 tuny. Celková produkce bude proti minulému roku asi o sto tisíc tun nižší, protože je menší sklizňová plocha. Z hlediska kvality řepkového semene nebylo vlhké počasí v uplynulých dnech podle ředitele svazu nejpříznivější. Předpovědi o horší kvalitě ale nepotvrzuje Zdeněk Hušek, ředitel úseku strategických surovin ústecké Setuzy. „Zatím jsme s olejnatostí semen velmi spokojeni. V průměru dosahuje 43,4 procenta a tak připlácíme za kvalitu,“ zhodnotil dosavadní nákup.
Že zrušení vývozních licencí rozhýbalo trh s řepkou, si pěstitelé pochvalovali už od jara. Výchozí ceny na úrovni 5800 až 5900 korun za tunu se sice zemědělcům příliš nezamlouvaly, v současné době se ale pohybují v rozmezí 6000 až 6400 korun i více. Koho nenutí finanční tíseň nebo uzavřené smlouvy, vyčkává na lepší ceny. Zprávy o poptávce ze zahraničí, kam nyní také česká řepka od tuzemských výkupců převážně směřuje, vedou k optimistickým cenovým vyhlídkám. „Ceny v zahraničí jdou uspokojivě nahoru. V Německu se nyní dají uzavírat kontrakty na listopad za 7300 korun za tunu,“informuje Martin Volf.
Výpadky v produkci řepky v západní i východní Evropě nahrávají našemu exportu. Nebude surovina chybět tuzemským zpracovatelům? Setuza plánuje vykoupit 220 tisíc tun řepky, potvrzuje Zdeněk Hušek. Ve sklizni podle jeho slov odebírá produkci hlavně od prvovýrobců, kteří potřebují dostat včas peníze. Jak Hušek ubezpečuje, ústecká společnost platí do 30 dnů. „S velkými obchodníky, jako jsou Agrofert a Agropol, začneme jednat ve druhé polovině srpna, kdy bude cena stabilizovaná,“ vysvětluje, proč dosud neuzavřeli smlouvy se dvěma největšími obchodními firmami. Současně přiznává, že původně chtěla Setuza nakoupit větší množství řepky přímo ve sklizni, což jí měly umožnit úvěrové zdroje od Investiční a Poštovní banky. „Od tohoto záměru jsme museli ustoupit a stejně jako loni budeme nakupovat v průběhu celého roku. Na to už peníze máme,“ ujišťuje Hušek s tím, že se stále ještě snaží zajistit profinancování řepky přímo od pěstitelů, kterou by vykoupili v září.
Nízké ceny a finančně nepokrytý nákup byly důvody, které vedly Agrární komoru k odmítnutí nabídek Setuzy, o nichž obě strany několikrát jednaly. Rovněž firma Proteco Partners nedodá tomuto zpracovateli ani tunu řepky. Naopak na Setuzu podala návrh na konkurs kvůli pohledávce téměř 130 milionů korun bez započtení úroků a smluvní pokuty, což podle šéfa Proteco Partners Miroslava Fesse představuje desítky milionů korun. „Výsledkem jednání u obchodního soudu, které proběhlo 2. srpna, je odročení. Neprokázala se totiž existence pohledávky,“ tvrdí za Setuzu Hušek. To ale Fess odmítá: „Máme důkazy o tom, že naše pohledávka za řádně dodanou řepku jednoznačně existuje. Další soud bude začátkem září.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down