V prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesla porážka skotu na jihu Čech o 45,6 procenta. Jihočeský kraj klesl v počtu poraženého skotu ze čtvrté na šestou pozici. Od počátku roku bylo na jihu Čech poraženo jen 3784 kusů. Porážka naopak vzrostla v Moravskoslezském a Plzeňském kraji a na Vysočině. V celé zemi porážka skotu meziročně klesla o sedm procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Stav v Jihočeském kraji nastal z důvodu, že jihočeští chovatelé maso vyvážejí na porážku do Rakouska a Německa, kde za ně dostanou lépe a bez prodlev zaplaceno.
K číslu zjištěném statistiky přispívá i to, že majitel masokombinátů Andrej Babiš ze skupiny Agrofert Holding přesunul porážku skotu z jihočeské Plané do Kosteleckých uzenin na Vysočině.
Eduard Kraml ze šumavské farmy francouzského masného plemene Salers potvrdil, že prodává dobytek do Německa, kde za kilogram masa dostane o pět až šest korun více, to je na kuse o 3500 korun více a na kamionu, kde je dvanáct býků, o 50 000 korun více. A to je podle něj dnes jedna pneumatika na traktor. Eduardovi Kramlovi vadí, že na českých jatkách jsou prý zkorumpovaní klasifikátoři masa a okrádají ho. Navíc peníze za prodaný dobytek na českých jatkách dostane za tři až čtyři měsíce, což je letitý problém.
Sám na biofarmě prodává kvalitní maso i ze dvora. Jednou za měsíc si nechá tři mladé býky porazit na jatkách, rozbourá a prodá. Lidi si pro maso vyprodukované v CHKO Šumava jezdí z různých koutů země. Dalším problémem je podle něj to, že z Čech do ciziny se vyváží i mladý, zástavový dobytek, zejména do Itálie a Turecka. Naopak do Čech se pak dováží nekvalitní maso z ciziny, dodal.
Také další člen Českého svazu chovatelů masného skotu Pavel Kozák z Milevska konstatoval, že porážka na jihu Čech klesá, protože všichni chovatelé dobytek vyvážejí do sousedních států.