17.12.2006 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci resortu zemědělství přidali

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v rámci schvalování státního rozpočtu odsouhlasila minulý týden také posílení zemědělské rozpočtové kapitoly o 1,9 miliardy korun, tedy o částku, která umožní dorovnání přímých plateb na nejvyšší možnou úroveň. Zemědělci tak příští rok dostanou 70 procent úrovně přímých plateb původních členských zemí Evropské unie.

Tuto výši jako maximální pro rok 2007 povoluje přístupová smlouva, kterou Česká republika podepsala na závěr předstupních jednání s Evropskou unií v prosinci 2003 v Kodani.
Návrh na potřebné zvýšení zemědělského rozpočtu našel jednohlasnou podporu ve sněmovním zemědělském výboru. Jeho předseda Jiří Papež jej pak také obhájil v rozpočtovém výboru. Rozhodující slovo ale měli ale poslanci. Vzhledem k tomu, že téměř všechny parlamentní politické strany se již dříve jednoznačně vyslovily pro co nejvyšší přímé platby, návrh byl ve sněmovně úspěšný.
Podle mluvčí MZe Táni Králové se tím plní slib, který dal předseda vlády Mirek Topolánek, a sice že udělá vše pro to, aby zemědělci v roce 2007 dostali maximální možné dorovnání přímých plateb. To bylo také jednou z priorit ministryně zemědělství Mileny Vicenové. „Maximální možné přímé platby jsou pro naše zemědělce životně důležité. Jde nejen o to, že jim pomáhají vyrovnávat se s konkurencí z bývalé evropské patnáctky, ale právě toto období může být také rozhodující pro výpočet platby na farmu, pokud bychom v budoucnu nepokračovali v systému zjednodušené platby na plochu,“ konstatovala Vicenová. „Úspěšného výsledku, o který jsme velmi usilovali, se podařilo dosáhnout díky vyjednávání. Vyhrožovat protesty bylo opravdu zbytečné,“ dodala ministryně.
Zvýšení prostředků resortní rozpočtové kapitoly ministerstva zemědělství uvítal i prezident Agrární komory ČR Jan Vedleba. „Především chci poděkovat poslancům za jejich rozhodnutí. Výsledek hlasování ve mě posílil přesvědčení, že problémy zemědělců jim nejsou lhostejné, a to napříč politickým spektrem,“ řekl.
Sněmovna minulý týden schválila také dotační programy zemědělství pro rok 2007, poskytované podle zákona o zemědělství. Jak před hlasováním ve sněmovně konstatovala ministryně, návrh spektra těchto dotačních programů vychází z finančního limitu schváleného vládou, tedy více než 840 milionů korun dotací do hospodářského výsledku a 450 milionů korun dotací na pořízení dlouhodobého hmotného majetku. Návrh celkového finančního limitu na dotační programy tak přesahuje 1,29 miliardy korun . „Podmínky pro podávání žádostí, rozhodování a přiznání dotací budou upraveny samostatnými zásadami ministerstva,“ dodal Vicenová.
Na doporučení zemědělského výboru sněmovny by mělo MZe najít na zmíněné programy ještě dalších asi 450 milionů korun, pravděpodobně z prostředků Pozemkového fondu ČR. Za předpokladu, že se to podaří, bude podle ředitele odboru komunikace MZe Hugo Roldána v rozpočtové kapitole ministerstva pro příští rok téměř 36,73 miliardy korun. Z toho na financování společné zemědělské politiky, tedy na přímé platby, horizontální plán rozvoje venkova, fond EAFRD a společnou organizaci trhu celkem více než 32,11 miliardy korun, na operační program a rybářský fond 2,74 miliardy korun a na národní dotace půjde celková částka přes 1,875 miliardy korun.
Za velmi důležité označila Vicenová posílení finančních prostředků na pozemkové úpravy, které jsou tolik potřebné pro definitivní určení vlastnických vztahů k půdě. „Na rok 2007 se podařilo poprvé zajistit potřebný objem peněz, celkem 2,17 miliardy korun. Není přece správné, aby zemědělci hospodařili na půdě, kterou mají z 92 procent pronajatou. Je třeba napomoci tomu, aby se stali vlastníky půdy, kterou dlouhodobě obdělávají,“ dodala.
Jiří Papež pro náš týdeník připomněl, že už ve vlastním návrhu rozpočtu na příští rok byla na pozemkové úpravy určena nebývalá částka. „Musím pochválit obě vlády, které rozpočet na příští rok společně předkládali,“ podotkl. „Uvidíme, jak se příští rok podaří zrealizovat pozemkové úpravy a pak můžeme uvažovat o tom, jak s rozpočtem na rok 2008. Ale rok 2007 by měl být z pohledu pozemkových úprav pokryt dostatečně,“ doplnil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down