Jihočeské mlékárny, největší zpracovatel mléka v republice, se mohou dostat do existenčních potíží. Mají totiž vrátit státu více než 75 milionů korun plus penále za neoprávněné čerpání exportních subvencí. Toto úterý o tom rozhodla Rada Státního zemědělského intervenčního fondu.
Různé nesrovnalosti v regulaci trhu s mlékem v roce 1998 a 1999 odhalil Nejvyšší kontrolní úřad, který se při svém šetření zaměřil především na nakládání s prostředky Státního fondu tržní regulace (SFTR) pro subvencovaný export. Nálezem NKÚ se pak během prázdnin podrobněji zabýval SFTR, dnes již Státní zemědělský intervenční fond. Z jeho závěrů vyplývá, že tři společnosti - Jihočeské mlékárny, a. s., Italat CZ, s. r. o., a Orrero, s. r. o., hrubým způsobem porušily tehdy platné zásady regulace trhu. „Subvence na vývoz mlékárenských výrobků tím pádem čerpaly neoprávněně,“ konstatoval ředitel fondu Jan Höck. Některé z těchto mlékáren podle něho pochybily ve více případech, například neplatily včas či porušily zákon o cenách. Pro udělení postihu přitom stačilo jedno provinění.
Jmenované firmy jsou povinny vrátit neoprávněně čerpané finanční prostředky a navíc zaplatit pokutu 0,1 procenta z dlužné částky za každý den, zní rozhodnutí Rady fondu. Společnost Italat CZ má státu nazpět odevzdat subvenci za 4. čtvrtletí minulého roku ve výši 1 012 196 korun, Orrero 982 937 korun a Jihočeské mlékárny 75 484 727 korun plus penále přesahující 21 milionů korun. Mlékárnám fond umožní, aby s ním do 15 dnů uzavřeli splátkový kalendář na dvanáct měsíců. „Pokud na tento režim přistoupí, nebo okamžitě zaplatí dlužnou částku, bude na ně fond pohlížet jako na ty, co vůči němu nemají žádné závazky. Mohou se tedy dál účastnit regulace,“ uvedl Höck. Jak poznamenal, týká se to Jihočeských mlékáren, protože ostatní dvě mlékárny letos v regulaci zařazeny nejsou.
„Nikdy jsem nic neporušil,“ bezprostředně reagoval na verdikt Rady generální ředitel Jihočeských mlékáren Milan Teplý. Protože do našeho rozhovoru nedostal od fondu žádné vyrozumění, nevěděl, z čeho je mlékárna vlastně nařčena a není mu jasné, jak bude v této věci postupovat. „Jedno vím jistě. Takovou pokutu neunesu,“ prohlásil Teplý se slovy, že jde o likvidaci podniku.
Tržby Jihočeských mlékáren dosáhly v loňském roce 5,793 miliardy korun a nákup mléka vzrostl na 489 milionů litrů. Z čistého zisku 13,855 milionu korun rozhodla valná hromada po výplatě tantiem a přídělech do rezervního a sociálního fondu převést zbývajících 7,6 milionu korun do účelového fondu. Prostředky z tohoto fondu chce společnost použít k posílení vlastních finančních zdrojů ke krytí obchodních rizik.