14.07.2023 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potenciál je zatím využíván jen částečně

Především snaha o komplexní a systémové využití potenciálu precizního zemědělství směrem k zajištění trvale udržitelné a kvalitní produkce potravin a krmiv, k zabezpečení kontroly a evidence vstupů, k zajištění ochrany životního prostředí a ochrany půdy jako základního výrobního prostředku zemědělské prvovýroby je posláním Centra precizního zemědělství při České zemědělské univerzitě v Praze.

Spolufinancováno z prostředků Evropské unie. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však názory a stanovisky autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie. Evropská unie ani orgán poskytující podporu za ně nenesou odpovědnost.

Jak informovalo Centrum precizního zemědělství na svých webových stránkách, precizní zemědělství je typicky mezioborovou disciplínou, která v sobě musí efektivně skloubit množství nejmodernějších poznatků z technických, biologických a ekonomických věd. I z těchto důvodů tato již více než 20 let stará myšlenka není do praxe zavedena zdaleka tak, jak se na začátku rozvoje precizního zemědělství předpokládalo. Mnohé z problémů ve vztahu mezi technickou a biologickou stránkou precizního zemědělství byly podceněny a ukázaly se během vývoje být daleko hlubšími, než se původně předpokládalo. Proto se v praxi běžně používají pouze některé prvky tohoto původně komplexního systému, například navigace strojů, výnosové mapy, hnojení podle zásobenosti živin. Celkový potenciál precizního zemědělství je tak využíván pouze částečně. Ukazuje se, že technický pokrok v oblasti navigací, senzoriky, elektroniky, informačních technologií, přenosu, uchování, zpracování a interpretace dat přesahuje možnosti jednotlivců nebo i jednotlivých podniků na efektivní využití těchto informací a tím i potenciálu vlastní myšlenky precizního zemědělství.

Za účelem naplnění svého poslání si centrum klade za cíl koordinaci postupu výzkumu, vývoje a následné implementace poznatků z oblasti precizního zemědělství a dalších moderních technologií včetně robotiky do zemědělské prvovýroby. V současnosti podle něj existuje absence užšího kontaktu mezi zemědělskými podniky, univerzitními a výzkumnými organizacemi, výrobci a dovozci zemědělské techniky, vývojáři senzorů a státní správou při zavádění moderních technologií a výsledků vědy a výzkumu do zemědělské prvovýroby.

Centrum precizního zemědělství při České zemědělské univerzitě v Praze chce zajistit komunikaci mezi těmito jednotlivými subjekty tak, aby byla zajištěna pružná reakce na požadavky zemědělských podniků za účelem nalezení společných postupů pro zavádění moderních technologií do praxe, a to včetně motivačních aspektů pro uplatňování těchto technologií. Propojením jednotlivých partnerů a sdílením dílčích informačních zdrojů mezi nimi může vzniknout jedinečný soubor informací, které budou sloužit pro tvorbu modelů a rozhodovacích algoritmů pro maximálního využití potenciálu precizního zemědělství.

Centrum precizního zemědělství při České zemědělské univerzitě v Praze má rovněž ambice stát se partnerem pro ostatní podobně zaměřená univerzitní a výzkumná pracoviště v Evropě (například The National Centre for Precision Farming, Anglie) i ve světě (například Precision Agriculture Laboratory, Austrálie, Centre for Precision Agriculture, Nový Zéland). Vizí je vytvoření výzkumné, implementační a legislativní struktury pro rychlejší zavádění precizního zemědělství do zemědělské prvovýroby v podmínkách ČR a určování dalších výzkumných a vývojových směrů precizního zemědělství na základě aktuálních požadavků z praxe. Cílem je i koordinace spolupráce výzkumné, aplikační a uživatelské sféry, standardizace analytických nástrojů pro zpracování velkých objemů dat („mega data“) i spolupráce při tvorbě legislativy související se zaváděním precizního zemědělství do praxe. Chce přispět i k vytvoření podmínek pro účinnější transfer nejnovějších poznatků vědy a výzkumu do zemědělské praxe.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down