26.04.2005 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravináři si stěžují, že mají nižší podporu než jejich konkurence

Podle Potravinářské komory ČR mají u nás potravináři vstupu do EU podstatně nižší podporu než konkurenti z okolních nových členských zemí. To prý může domácí firmy do budoucna ohrozit. Na vině je podle komory především ministerstvo průmyslu a obchodu, které mělo zpracovatelům přidělovat většinu peněz z evropských fondů, ale později zjistilo, že řadu druhů výrob dotovat nemůže. Ministerstvo se brání tím, že přes řadu jednání a schvalování programu se o omezení dozvědělo až loni v prosinci.

Potravináři mají na roky 2004 až 2006 k dispozici asi 400 milionů korun v programu ministerstva zemědělství, uvedl u dnešního kulatého stolu k evropským fondům ředitel PK Miroslav Koberna. Podle původního předpokladu k tomu mělo být dalších asi 1,5 miliardy čerpáno z programu MPO. Tam je ale přístup firem nakonec značně omezen, protože resort nemůže podle prosincového upozornění Evropské komise podporovat potravinářské obory, jejichž produkt spadá pod společnou zemědělskou politiku EU. Jde například o mléko a mlékárenské produkty, ryby, zeleninu nebo některé masné výrobky.
Slovenští potravináři si podle Koberny mohou přijít ve stejném období na podporách asi na 1,9 miliardy, maďarští na 1,8 miliardy a polští na 14 miliard korun. Při přepočtu na jednu firmu jsou tedy dotace konkurentů troj a vícenásobné. Podle Koberny byl v Česku špatně pojat systém rozdělení potravinářských podpor mezi MZe a MPO. Současným problémům by se ale mohlo předejít tím, kdyby si ministerstvo průmyslu vyjednalo v EU výjimku pro přidělování daných dotací, dodal.
Ředitel odboru strukturálních fondů ministerstva průmyslu Břetislav Grégr k tomu uvedl, že program MPO byl schválen Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže i vládou, aniž v připomínkovém řízení kdokoli upozornil na omezení u produktů spadajících pod resort zemědělství. Náměstek MPO Martin Tlapa již dříve uvedl, že jedním z důvodů problému je i velká komplikovanost evropských předpisů. Na současných operačních programech pro čerpání evropských fondů nelze podle Grégra do roku 2006 nic měnit. MPO a MZe již jednala o možnosti náhrady, kterou by představoval speciální program pro potravináře, financovaný z národních zdrojů. Podle Koberny bude ale zavedení takového titulu vyžadovat schvalování v EU a problémem mohou být i dostatečné finance. "Myslím, že nebyly dostatečně prostudovány materiály EU," uvedl k záležitosti ředitel mlékárny Olešnice Zdeněk Pospíšil. Její projekt patří mezi ty, které MPO přijalo a později na základě zjištěného rozporu s evropskými předpisy nepodpořilo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down