Případný výpadek dodávek ruského plynu může podle Potravinářské komory ČR ohrozit výrobu potravin. Problémy mohou mít hlavně pekárny, mlékárny nebo zpracovatelé masa a masných výrobků. Komora to sdělila v tiskové zprávě. Komora také upozornila na to, že i když do Česka se plyn nekupuje přímo z Ruska, ale přes zprostředkovatele hlavně z Německa, jsou české firmy na ruském plynu závislé. Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska.
Podle oslovených společností nelze v krátkodobém horizontu plyn nahradit například elektřinou. Například podle Jana Viraga, jednatele středočeské společnosti Agro-V, si drůbežáři neumí představit, jak by mohli bez plynu fungovat. Společnost sice částečně přešla na jiné topné médium pro výkrm drůbeže, porážka se bez něj ale neobejde. Případě přerušení dodávek plynu by pak nejspíše vedlo k ukončení výroby. "Jestliže drůbež neporazíme, nebudeme ji ani nasazovat," uvedl. Upozornil na to, že plyn je potřeba i například na výrobu krmných směsí. Pokud by se Česko mělo zbavit závislosti na ruském plynu, mohlo by k tomu dojít až během několika let, dodal.
Bez plynu se neobejdou ani firmy ze skupiny Agrofert. Klíčový je hlavně pro výrobu hnojiv jeho firem v Německu a na Slovensku, bez kterých nejsou zemědělci schopní vypěstovat dostatek potravin, sdělila mluvčí holdingu Lucie Bukovanská. "Plyn využíváme i v zemědělství, tam hlavně k sušení komodit a v potravinářských firmách jako základní zdroj pro výrobu tepla. Oba tyto segmenty nebudou schopné bez dodávek plynu fungovat a rychlé náhradní řešení neexistuje. V krátkodobém horizontu plyn určitě nahradit nejde," uvedla.*