Již od počátku devadesátých let musí orgány veterinárního dozoru v součinnosti se soukromými veterinárními lékaři zajistit vyšetření všech jatečných zvířat, u kterých by teoreticky mohlo jít o bovinní spongiformní encefalopatii (BSE). Jde o zaslání celých hlav, popřípadě připravených vzorků mozku skotu na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Na pečlivost a důslednost v došetřování podezřelých jedinců klade Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, velký důraz, jednak z hlediska bezpečnosti spotřebitelů, jednak z důvodů věrohodnosti našeho tvrzení orgánům EU, že v naší republice BSE není.
Žádné zvíře s klinickými příznaky, ze kterých by se teoreticky mohlo usuzovat na BSE se na normální jatka nemůže dostat. Takové zvíře může být poraženo pouze na nutné porážce a až do výsledku vyšetření nemůže být maso uvolněno.
V naší republice dosud nebyla BSE zjištěna, přesto v rámci prevence bere Státní veterinární správa možné nebezpečí vážně. Všechny případy, kdy by teoreticky mohlo o toto nebezpečné onemocnění jít, je třeba vyloučit. Tak do 20. září bylo do Národní referenční laboratoře ve Státním veterinárním ústavu Praha od počátku roku odesláno 107 vzorků mozků skotu k vyšetření na BSE, všechny dosavadní výsledky byly negativní. BSE tedy dosud nebyla diagnostikována ani v jednom případě.
Od konce roku bude možno na BSE vyšetřovat kromě SVÚ Praha také v SVÚ Jihlava. Z obou těchto ústavů nyní odjíždějí odborníci do Švýcarska na proškolení na vyšetřování biochemickou metodou WESTERN BLOT, která poskytne výsledky do osmi hodin. U nás se dosud vyšetřuje delší metodou histologickou nebo elektronoptickou.
Vyšetřování podezřelých zvířat je nutné, neboť na jeho negativním výsledku závisí též uznání naší republiky jako země BSE prosté, o což Státní veterinární správa ČR a Ministerstvo zemědělství ČR usiluje.