Povinné čipování psů bude zřejmě zavedeno od roku 2020

Od roku 2020 zřejmě bude v České republice zavedeno povinné čipování psů. Počítá s tím novela veterinárního zákona, kterou schválil Senát. Norma má také zpřísnit podmínky pro chov psů, cílem je omezit jejich množírny. Novelu, kterou má rovněž zdvojnásobit pokuty jednotlivcům za porušení veterinárních pravidel, nyní dostane k podpisu prezident.

Povinně čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Podle podporovatelů této změny pak bude pro veterinární správu mnohem lepší při kontrolách psů zjistit, zda ten pes pochází z množíren. Kritici však už dříve upozorňovali na to, že množírny budou dál opouštět neočipovaná osmitýdenní štěňata.

V České republice je kolem 1,5 milionu psů, část z nich již čip má. Pořizovací cena čipu závisí na jeho typu, mohla by se pohybovat mezi 120 a 450 korunami, míní poslanci. Za čipování si soukromí veterináři účtují od zhruba 300 korun do 550 Kč.

Vládní novela počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru. Novela navíc nově definuje útulky tak, aby pro ně bylo možné stanovit ještě další pravidla podzákonnými normami.

Až na 20 000 korun či až na 100 000 korun podle druhu provinění se novelou zvýší pokuty za porušení zákona. Toto zdvojnásobení výše pokut bylo ve sněmovně zdůvodněno tím, že se sankce od roku 1999 nezměnily a měly by si zachovat represivní i preventivní charakter.

Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit jen tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety. Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tři dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele.

Norma rovněž legalizuje stav, kdy si výslužku zabijačky odnášejí osoby blízké chovateli. Norma upravuje i prodej produktů z prvovýroby, doplňuje jej o prodej nutrií.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den
    neustále mi uniká , kromě útoků na peněženky , smysl čipování . Majitel , který má o svého pejska zájem si ho nechá rád načipovat dobrovolně pro identifikaci v případě ztráty či zcizení . A to ostatní se určitě neohlídá pokud nebude povinné (a i kdyby bylo , nebude v silách kontrolních orgánů to uhlídat) hlásit březí fenu a kontrolovat vrh až do načipování . Není problém v Odře a jinde kolem Ostravy (pravdě podobně i jinde ) najít pytel se štěňaty fen bezdomovců a u chovných stanic typu "prodám štěně bez PP" taky nikdo neuhlídá kolik vrhů / rok (2 roky) fena má . Po těchto CHOVATELÍCH asi těžko někdo bude chtít kupní smlouvu i pro dohledání nového majitele pokud nevhodný dárek , zlobivý pes skončí v útulku nebo při útěku způsobí nehodu , zranění .... a majitel se z obav o náhradů škod nebude k psovi znát když nebude o štěňatech kromě chovatele a feny nikdo vědět . Tento nezájem o potřebnou evidenci potvrzuje i úvaha o povinnosti čipování až v půl roce , tedy dávno po prodeji psa a
    tudíž nemožnosti uvést číslo čipu do smlouvy . Doufám , protože v Ostravě a okolí už poviné čipování funguje , že už alespoň funguje centrální registr a nebude se opakovat situace kdy můj pes skončil v Třebovicích v útulku MP a číslo čipu na Úmob kde jsem psa přihlašoval . Takže co se týče dohledání majitele byl čip zbytečný , ale já mám o své psy zájem tak jsem volal kam to šlo a našli jsme se .
    Jen pro zajímavost jaké budou náklady na vytvoření celostátní evidence ?
    Co se týče chovných stanic psů s PP zaznamenal jsem mírné zlepšení , vycházející z iniciativy poctivých chovatelů , a to požadováním DN profilů a jejich archivaci u akreditovaných laboratoří čímž se zabrání psaním vrhů jiným rodičům , takže fena by opravdu měla 3 vrhy / 2 roky a ne 4 z nichž jeden je psaný na její nežijící babičku . Chovky PP psů taky čipují hned , takže při podpisu kupní smlouvy se číslo čipu rovná adrese nového majitele . Ovšem pokud toto má vyprázdnit(uhradit náklady obcí)útulky musel by existovat registr kde číslo čipu a nacionaly amatérského chovatele bez PP(i chovné stanice pracující s plemenou knihou) zadá hned veterinář po úkonu , ať od okamžiku načipování je vysledovatelná cesta psa a pes se převádět podobně jako auto - pokud nepřehálasím psa na nového majitale jsem za něj zodpovědný ja . Což mě vrací k tomu jak donutit chovatele bez PP hlásit vrhy , kontrolovat kolik mají fen atd ? Nebo si opravdu někdo myslí , že zvládne kontrolovat např . vítkovické menšinové chovatele , kteří svého času prodávali štěně NO za 1000 kč / ks v takovém množství , že se zdálo jako by fena vrhla 5* ročně ?
    Psy máme v rodině jako společníka co pamatuji , sám mám již čtvrtého tak je mi líto co se pro zisk děje , ale čipování si s nepoctivci asi neporadí . Lidé pokud budou ceny psů s PP takto vysoké(navýšené o zdrav. a genetické testy , poplatek z a krytí....čipování) se nebudou starat o to jestli ta fena ve sklepě v kleci má 1 nebo 10 vrhů , ale o to , že na tyto štěňata mají . Dokud budou kupovat bude se množit .

    S pozdravem Svoboda , Ostrava - Vítkovice
    S

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down