Požadují kontrolu kvality komodit

Implementaci transparentního systému kontroly kvality a pohybu zboží přicházejícího z Ukrajiny přes území České republiky, Slovenska a Polska ke konečným příjemcům v rámci EU nebo třetích zemí požadují ve společném prohlášení zástupci parlamentních výborů pro zemědělství těchto států s představiteli českých, slovenských a polských zemědělských obcí, sdružení a svazů. Zároveň odmítají návrh na paušální 50procentí snížení spotřeby přípravků na ochranu rostlin v EU. Důvodem je snížení konkurenceschopnosti zemědělců v těchto zemích a zvýšení rizika dovozu potravin ze původních členských států EU a třetích zemí.

Podle Jiřího Michaliska z Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů (ČMSZP) toto prohlášení, na němž se shodli účastníci jednání minulý týden v Opavě, bude zasláno jednotlivým ministrům zemědělství, předsedovi vlád zúčastněných států a komisaři EU pro zemědělství Januszovi Wojciechowskemu. Předseda ČMSZP František Winter poznamenal, že svaz ve spolupráci s partnery tuto akci na vrcholové úrovni zorganizoval poměrně narychlo a vzhledem k zastoupení významných hostů se vydařila. „Nyní bude záležet na tom, jak na náš výkop budou reagovat politici,“ konstatoval. Jak zaznělo na setkání, Evropská unie v rámci podpory válkou zmítané Ukrajiny zrušila clo na dovoz řady zemědělských komodit. Důsledkem toho bylo, že Evropu zaplavilo poměrně levné zboží, při jehož produkci nemusely být dodržovány podmínky, vyžadované v EU. V zemích sousedících s Ukrajinou došlo k přetlaku ukrajinského obilí a dalších komodit, které měly být exportovány například do Afriky. K tomu ale nedošlo a produkty se hromadily ve skladech, což mělo za následek stagnaci trhu. Navíc nebyla zaručena kvalita dováženého zboží. Účastníci schůzky se shodli, že v dovozu a skladování potravinových komodit z Ukrajiny na území států sousedních Ukrajinou panuje krizová situace. Proto žádají Evropskou komisi o pomoc a spolupráci při další expedici těchto komodit, aby sklady byly připraveny na letošní sklizeň. Požadují rovněž vytvoření dostatečné finanční rezervy v rámci Krizového rezervního fondu Evropské unie pro země, které jsou blízko Ukrajiny, na kontrolu kvality zemědělských a potravinářských produktů zaměřených na určení v členském státě EU a na technické zabezpečení pro sledování pohybu zboží do třetích zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down