Pozemkový úřad navýší po deseti letech pachtovné za pronájem zemědělské půdy

Zemědělci budou po deseti letech platit vyšší pachtovné za pronájem zemědělské půdy ve vlastnictví státu. K navýšení sazby přistoupil Státní pozemkový úřad (SPÚ), protože podle něj už neodpovídala ekonomickým podmínkám v zemědělském sektoru. Na tiskové konferenci to řekla ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová a ministr zemědělství Marek Výborný. Sazbu stanoví úřad podle jednotlivých výrobních oblastí a plodin. Navýšení pachtovného navýší příjmy státního rozpočtu zhruba o 150 milionů korun ročně.

Nejvyšší sazbu pachtovného budou mít zemědělci v horských výrobních oblastech, a to 12,5 procenta. Zhruba o polovinu nižší sazbu mají bramborářsko-ovesné oblasti. V kukuřičné oblasti to jsou čtyři procenta. Nejnižší sazbu, tedy 3,6 procenta, nastavil úřad pro řepařskou výrobní oblast. Doposud platili zemědělci za nájem půdy 2,2 procenta od roku 2014.

Změna sazeb

V původním loňském plánu chtěl úřad změnit sazbu na jednotných 5,8 procenta. Výborný ale jednotnou sazbu pro všechny oblasti nepodpořil a připravili s pozemkovým úřadem systém, který bude zohledňovat výrobní oblasti a bude podle něj spravedlivý. Ministr také zdůraznil, že výše pachtovného nikde nebude nad cenami tržního nájemného. "Stát nebude do budoucna tím, kdo by táhl nájemné a pachtovné nahoru, budeme vždy pod tržním nájmem," řekl Výborný.
Pozemkový úřad spravuje zhruba 54 000 nájemních a pachtovných smluv. Zvýšenou procentuální sazbu úřad podle Maradové účtuje už od 1. března pro nové smlouvy. U dříve uzavřených smluv zahájí SPÚ rozsáhlou aktualizaci, nové pachtovné plánují podle ředitelky účtovat v období od 1. října letošního roku do konce září v příštím roce.
Aktualizace se nebude týkat speciálních smluv uzavřených na dobu určitou nebo pro výsadbu vinic, chmelnic či sadů a také smluv, kde dosavadní pachtované přesahuje cenu vypočítanou podle nových pravidel.

Analýza ÚZEI

Maradová uvedla, že navýšení sazby vychází z analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), která podle ní potvrdila, že dosavadní výše neodpovídá ekonomickým podmínkám v sektoru. "S přihlédnutím k predikci vývoje cen zemědělských pozemků je navýšení zodpovědným rozhodnutím," dodala.
Pozemkový úřad při výpočtu pachtovného vychází z platné vyhlášky ministerstva zemědělství, která stanovuje průměrné ceny zemědělských pozemků pro jednotlivá katastrální území. Stanovuje se podle ní také daň z nemovitosti.*

Podzimní zemědělská krajina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down