25.07.2008 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na poradenské firmy

V rámci 3. kola příjmu žádostí o dotaci z Programu rozvoje venkova (PRV) bylo zaregistrováno celkem 1908 požadavků. Státní zemědělský intervenční fond dotaci přiznal u 1215 žádostí a vyhověl tak téměř v 64 % případů, které bylo možné pokrýt finančními prostředky uvolněnými v rámci 3. kola PRV Ministerstvem zemědělství. Celkem bude úspěšným žadatelům v rámci třetího kola vyplaceno téměř 2,79 miliardy korun. Při hodnocení projektů v rámci třetího kola Programu rozvoje venkova se ukázalo, že mnoho zemědělců doplatilo na svou důvěru v poradenské firmy.

Desítkám žadatelů o dotaci v rámci projektových opatření Programu rozvoje venkova, kteří své projekty předložili v tomto kole, unikly body a v důsledku toho i dotace často zcela zbytečně. Došlo k tomu vinou chybného vyplnění žádostí nebo proto, že k projektům nebyly přiloženy kompletní přílohy. Paradoxně jsou mezi nimi zejména ty žádosti, které si zemědělci nepřipravili sami, ale jejich vypracování svěřili některým poradenským firmám. Ty totiž své chyby opakovaly jako „přes kopírák“ ve více projektech – a nyní jsou před obtížným úkolem, jak svým klientům vysvětlit, proč přišli o bodové hodnocení, na které by jinak měli nárok, protože podmínky pro získání bodové bonifikace splňují.

Podstatou problému je to, že podle pravidel Programu rozvoje venkova – závazných pro všechny - po zaregistrování žádosti už nejsou povoleny žádné opravy a doplňování obsahu předložených povinných a nepovinných příloh, které by měly vliv na bodování projektu. Nedoložení skutečností rozhodujících pro získání bodů při registraci žádosti tedy není rozhodně možné považovat za pouhou formální chybu, u jaké by byli přímo SZIF vyzváni k nápravě, aniž by to mělo negativní vliv na bodové hodnocení či administraci žádostí.

K dodatečným opravám žádostí či dodatečnému předložení bohužel nemůže SZIF přihlížet, to Pravidla neumožňují. Žadatelé, kteří na tyto chyby doplatili, by se z případu měli poučit a při své případné další žádosti zpracované poradenskou firmou raději zkontrolovat, zda jejich podání má všechny náležitosti. Za podanou žádost totiž vždy odpovídá sám žadatel. V neposlední řadě by již při zadávání zakázky poradenské firmě neměli žadatelé podceňovat ustanovení o odpovědnosti za chyby v žádosti a možnou chybovost si smluvně ošetřit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down