14.07.2014 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pracovníků v zemědělství opět ubylo

Snižování počtu pracovníků zaměstnaných v zemědělství v České republice pokračovalo i v loňském roce, avšak již mírnějším tempem. Meziroční pokles pracovníků v zemědělských podnicích činil 1,8 procenta a meziročně klesl jejich úbytek o dva procentní body Uvádí se to v předběžné verzi Zprávy o stavu zemědělství ČR za rok 2013, tzv. Zelené zprávy, kterou má týdeník Zemědělec k dispozici.

Celkem v odvětví vloni pracovalo 103,5 tisíce a jejich podíl na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství země činil 2,1 procenta, proti loňsku tedy o desetinu procentního bodu méně. Zpráva potvrzuje, že k meziročnímu úbytku pracovníků došlo ve všech právních formách zemědělských podniků. Nejvíce tentokrát poklesl počet pracovníků v podnicích fyzických osob, a to zhruba o 900 osob, tj. o 3,4 procenta.

Problémem nejen naší země, ale i většiny evropských zemí je stárnutí zemědělské populace, je to problém nejen ČR. V meziročním srovnání se sice mírně zvýšily podíly pracovníků ve věkové kategorii 15 až 29 let a 30 až 44 let, nicméně celkově podíl pracovníků ve věku 45 let a více dosáhl v agrárním sektoru 54,5 procenta, kdežto v národním hospodářství to bylo 41,3 procenta a v průmyslu vč. stavebnictví jen 40,2 procenta. „Přestože se v agrárním sektoru podíl těchto starších pracovníků meziročně snížil o dva procentní body, zůstává věková struktura pracovníků sektoru stále výrazně horší ve srovnání s národním hospodářstvím i průmyslem,“ uvádí zpráva s tím, že generační obměna je tak jedním z nejzávažnějších úkolů v agrárním sektoru.

Mzdy v zemědělství dlouhodobě zaostávají za úrovní mezd v průmyslu a v národním hospodářství celkem, nicméně v loňském roce v tomto odvětví vzrostla průměrná měsíční mzda o 2,9 procenta na 20 584 korun. „Dosažený nárůst je nižší než v předchozím roce, nicméně v roce 2013 patří v rámci jednotlivých odvětví národního hospodářství ČR k nejvyšším. Celkově tentokrát došlo v rámci národního hospodářství k určitému vyrovnávání mzdových rozdílů – v odvětvích s nízkými mzdami (vč. zemědělství) mzdy všeobecně spíše rostly, zatímco v odvětvích s nejvyššími mzdami spíše klesaly,“ píše se ve zprávě.

Mzdová disparita zemědělství včetně lesnictví a rybářství se vůči průmyslu zmírnila o 1,6 procentního bodu na 81,1 procenta a vůči národnímu hospodářství celkem o 2,2 procentního bodu na 81,9 procenta.

Zelená zpráva hodnotí vývoj mezd v zemědělství za rok 2013 jako příznivý, zároveň ale uvádí, že ke zmírnění příjmové nerovnosti však došlo především stagnací mezd v národním hospodářství jako celku. „Skutečností zůstává, že absolutní schodek v průměrné mzdě se i nadále blíží pěti tisícům korun. Tento rozdíl je nižší u nekvalifikovaných pracovníků a narůstá s úrovní vzdělání a pracovní pozicí, nejvyšší je tak u řídicích pracovníků, tito v zemědělství pobírají mzdu jen o málo vyšší než poloviční ve srovnání s řídicími pracovníky v průmyslu,“ konstatuje zpráva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down