Včera Evropská komise oznámila, že vyhlašuje zákaz na export živých prasat z Anglie v návaznosti na nedávný výskyt klasického moru prasat ve třech východoanglických hrabstvích. Tento zákaz bude platit minimálně čtrnáct dní, nepodaří-li se britské straně přesvědčit orgány EU o tom, že nákaza byla zvládnuta.
Francouzští chovatelé prasat soudí, že v tomto případě je na místě postupovat na základě obdobného případu výskytu klasického moru prasat před třemi lety v Holandsku, Belgii a Španělsku. Podle nich je na místě, aby platil obdobný zákaz na export prasat a vepřového. Německo se dožaduje speciálních garancí při vývozech. Evropská komise připomíná, že klasický mor prasat není člověku nebezpečný, ohrožuje pouze chovy prasat.
Dopad na britské chovatele bude obrovský. Živých prasat se z Velké Británie ročně vyváží za asi dvanáct milionů liber. Na něm se velkou měrou podílí export právě z Anglie. Stálý veterinární výbor Evropské komise, který bude zasedat 22. srpna bude posuzovat, zda zákaz bude postihovat pouze dotyčná východoanglická hrabství Norfolk, Suffolk a Essex nebo celé území Anglie. Postup Evropské unie dává podle francouzského ministra zemědělství Jeana Glavanyho dobrý signál spotřebitelům, že účinně usiluje o jejich bezpečnost.
V této souvislosti řekl Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, že klasický mor prasat byl jedinou nákazou ze seznamu A, Mezinárodního úřadu pro nákazy (OIE), která se u nás vyskytovala. Lze konstatovat, že tomu jsou již více než 3 roky, kdy byla u domácích prasat zjištěna naposledy. Ještě v roce 1999 byl virus klasického moru prasat zjišťován u černé zvěře v některém z pěti východomoravských okresech (Kroměříž, Vyškov, Vsetín, Uherské Hradiště, Zlín). A od listopadu 1999 již nebyl klasický mor u černé zvěře prokázán. Klasický mor prasat má veterinární správa plně pod kontrolou. A proto má EU ke Státní veterinární správě ČR takovou důvěru, že z naší republiky dovoluje do EU nejen exportovat vepřové, ale i živá prasata.