Africký mor prasat se dál šíří Evropou, případů nákazy je již nyní více než za celý loňský rok. Světlou výjimkou zůstává Česká republika, kde se díky přísným opatřením od letošního dubna žádný nový případ neobjevil. Podle odhadů německé vládní agentury Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) se obzvlášť kritickou jeví situace v Rumunsku, v deltě Dunaje.
Do konce srpna bylo v Evropě nahlášeno 4800 případů nákazy divoce žijících prasat a jedinců žijících v domácích chovech. To představuje nárůst o 700 případů v porovnání s celým předchozím rokem. Smrtelnou nemocí, která ale není přenosná na jiné druhy zvířat ani na člověka, je zasaženo osm zemí ve východní Evropě a Rusko, přičemž ruské údaje se do evropské statistiky nezapočítávají. V tomto měsíci navíc nahlásila první případy nákazy i Čína. Podle vědců tam byl virus zanesen převážením zvířat z Ruska.
Na nemoc neexistuje protilátka, nastoupit proto musejí klasické metody potírání nákazy, jako je vytyčování nepřístupných oblastí, vybíjení nakažených chovů a cílený lov divokých prasat, řekl agentuře DPA viceprezident FLI, profesor Franz Conraths.
Právě v Rumunsku je ale vymýcení nákazy obtížné. Na vesnicích převládá obyčej obdarovávat masem a uzeninami z porážek širší rodinu a přátele. A proti předpisům Evropské unie se tam prasata krmí zbytky jídla, které by mohlo být nakažené. Conrathse nenechává klidným ani situace v České republice, přestože v této zemi už čtyři měsíce žádný nový případ afrického moru prasat zaznamenán nebyl. "Virus se v okolí může udržet velmi dlouho, což znamená týdny nebo měsíce," řekl Conraths.
Africký mor prasat byl zaznamenán v červnu 2017 na Zlínsku. Do letošního června byl potvrzen u 230 divokých prasat, z toho 18 bylo uloveno, ostatní byly uhynulé kusy.*