Plzeňský Prazdroj a Microsoft chtějí pomoci českým pěstitelům chmele, aby mohli včas reagovat na změny klimatu, výkyvy počasí a hlavně nepředvídatelné srážky v posledních letech. Společnosti se spojily s 30 experty z několika zemí, kteří vyvinou software k efektivnímu zavlažování chmelnic na Žatecku, kde je na řadě míst nedostatek vody. Uvedl to Ivan Tučník z Prazdroje, vedoucí projektu PRO CHMEL.
V listopadu podle něj začne newyorská firma Agritecture instalovat na šesti českých chmelových farmách čidla v půdě i na rostlinách a meteostanice. První výsledky budou do roka a chmelaři je využijí při sklizni v roce 2023, uvedl Tučník. Projekt podle něj v prvním roce přijde na osm milionů korun.
Senzory budou během jednoho rostlinného cyklu sbírat data o srážkách, vlhkosti a obsahu živin v půdě. "Microsoft a Agritecture vyvinou software, který tato data dokáže zpracovat a vyhodnotit. Mobilní aplikace pak chmelařům ukáže, kde a kdy rostliny potřebují vláhu," řekl mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. Aplikaci budou používat chmelaři z celého světa.
Chmel je více než mnohé jiné plodiny závislý na dostatku vláhy. Pokud jí má dost, dokáže za dva měsíce narůst až do sedmi metrů a úroda je kvalitní, což je případ letošní sklizně, kdy může překročit hranici 8000 tun suchého chmele. "Tolik se v ČR naposledy sklidilo v roce 1996, kdy byla ale podstatně vyšší výměra chmelnic. Letos na tom má hlavní podíl počasí, ale bohužel je to zase extrém," řekl šéf družstva Chmelařství Žatec Zdeněk Rosa.*