Ztráty chovatelů ryb způsobené predátory se loni meziročně zvýšily o více než čtvrtinu na 202,3 milionu korun. Nejvíce škodí kormoráni a vydry. Vyplývá to z údajů, které poskytlo Rybářské sdružení ČR. Rybáři již několik let nedostávají náhradu za škody způsobené kormoránem, byl vyňatý ze seznamu zvláště ohrožených druhů.
Největší škody působí tažní kormoráni, následuje vydra říční, dále pak volavka a hnízdící populace kormoránů. Tažné populace kormoránů loni měli na svědomí ryby v hodnotě 117,8 milionu korun. O třetinu loni vzrostly škody způsobené volavkami popelavými a bílými. Loni vzrostly i počty odlovených kormoránů, bylo jich 5464 oproti předloňským 4615. V letech 2012 a 2013 ale těchto ptáků lovci ulovili více než loni.
Vláda loni odsouhlasila nový dotační titul, ve kterém si mohli poškození rybáři zažádat až o 15 milionů korun. Podle ředitele sdružení Michala Kratochvíla z něm ale nemohli získat peníze produkční rybáři s rybníky, ale pouze sportovní rybáři či hospodáři v místech, kde se mohou ryby lovit na udici. Zatímco v předchozích letech získávali rybáři státní kompenzaci za škody způsobené kormorány, po jeho vyškrtnutí ze seznamu zvláště ohrožených druhů je náhrada nulová. V roce 2013, kdy stát naposledy ztráty hradil, šlo zhruba o 23 milionů korun. Vyplácelo je ministerstvo životního prostředí. Podle sdružení vyškrtnutí kormorána ze seznamu, díky němuž měl být od dubna 2013 snazší jeho odlov, nepomohlo. Stále se však vyplácí náhrady za škody způsobené vydrou, loni šlo o 7,9 milionu korun.*