04.06.2001 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představy o cenách řepky

Letošní sklizeň řepky by se mohla přiblížit rekordním 930 tisícům tun v předloňském roce. Nabídka tak překročí domácí zpracovatelské možnosti asi o třetinu. Prodat řepkové semeno by neměl být problém, předesílají obchodníci. S pěstiteli se ale rozcházejí v cenových představách.

Obrovská nabídka řepky ve sklizňových měsících a nedostatečné finanční zdroje na nákup semene u obchodníků a zpracovatelů, kteří stále obtížněji shánějí bankovní úvěry, do značné míry poznamenají žňovou cenu. Jak vyplývá z našich dotazů, uvažované cenové rozpětí je zatím velmi široké. Obchodníci v současné době připouštějí výši 6200 až 6600 korun za tunu řepkového semene. Na Obchodní burze Hradec Králové byl minulý týden zájem o koupi za 6350 korun v srpnovém termínu.
„Světové ceny jsou velmi dobré. O řepku je na evropském trhu zájem, protože její produkce stagnuje a současně přibývají kapacity pro zpracování na metylester,“ hodnotí situaci za hranicemi ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. Srpnová cena bude podle jeho mínění lepší než loni. „Dnes se uvádějí relace 6400 až 6600 korun za tunu. Když se ale podíváme na cenu pro toto období v Německu, mohla by u nás být kolem 7000 korun,“ dodal. Kdo může řepku prodávat později, rozhodně na tom vydělá, tvrdí Volf a shoduje se s předsedou Svazu zemědělských družstev a společností (SZDS) Miroslavem Jirovským.
„O řepku je zájem, obchodníci by rádi uzavírali smlouvy, ale jejich cenové nabídky jsou nesmyslné,“ odmítá Jirovský úroveň 6300 až 6400 korun za tunu. Za rozumnou považuje cenu, která začíná sedmičkou. „To je absolutně nereálná úroveň, která neodpovídá situaci na trhu,“ uvedl František Tůma, ředitel ZZN Havlíčkův Brod, kde začnou s uzavíráním smluv od poloviny června, prozatím s orientačními cenami. Předběžné smlouvy na dodávky řepky, ale bez stanovení ceny, uzavírá pražská tradingová firma Oleaspol, která nabízí rychlé platby do čtrnácti dnů. „Nejsme největší obchodník, tak ani nechceme být první, kdo vyjde s konkrétní cenou,“ říká obchodní ředitel Zdeněk Starosta.
Během sklizně by se cena, kterou budou výkupy nabízet prvovýrobcům, mohla pohybovat kolem 6200 až 6400 korun, propočítává Radovan Liška, ředitel společnosti Agropol Trading, a vychází přitom z možností vývozu a domácích zpracovatelů. „Jedna věc je ale sklizňová cena a druhá vývoj v podzimních měsících,“ poznamenal.
Nastavení ceny se očekává od dominantního zpracovatele, společnosti Setuza, která zvyšuje zpracovatelskou kapacitu v ústeckém provozu. Společně s olomouckými provozy bude Setuza podle mluvčí Marie Logrové schopna ročně zpracovat přes 600 tisíc tun. Jaký je pohled největšího zpracovatele na možné ceny řepky, lze do určité míry vyčíst z nedávné zprávy, že „Setuza nakoupila v zámoří sójové boby, protože nehodlá akceptovat současný tlak tuzemského trhu na zvyšující se cenu řepky, která je téměř o tisíc korun vyšší než na německém trhu“.
Na volném trhu bude muset dokoupit řepku určenou na metylester Státní zemědělský intervenční fond. V rámci programu uvádění půdy do klidu mu zemědělci nabídli mírně přes 160 tisíc tun, fond má ale podpořit výrobu bionafty prostřednictvím 230 tisíc tun řepky.
Předseda SZDS věří, že zemědělci budou obezřetní po zkušenostech z minulých let, kdy na prodeji hned ve žních prodělali. „Mnohé podniky už dnes mají dostatečnou kapacitu na skladování a díky tomu by nabídka těsně po sklizni mohla být menší,“ domnívá se Jirovský. Svaz navíc zemědělcům doporučuje, aby součástí kupních smluv byla i dohoda na zpětný odprodej řepkových pokrutin za 50 procent ceny řepkového semene. „V závěru roku se totiž pokrutiny nabízely za téměř stejnou cenu, za jakou se vykupovala řepka po žních,“ řekl Jirovský.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down