Přenesená daňová povinnost se rozšíří i na plodiny

Přenesená daňová povinnost, tzv. reverse charge, kdy DPH nepřiznává prodejce, ale odběratel, se od července rozšíří na další zemědělské plodiny. Počítá s tím nařízení, které dnes na návrh ministerstva financí schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Cílem je sjednotit režim se Slovenskem tak, aby se zabránilo přesunu daňových podvodů do České republiky. Slovensko uplatňuje režim přenesení daňové povinnosti u zemědělských komodit ve větším rozsahu než ČR. Proti návrhu byl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Nově se tak povinnost bude týkat všech zemědělských komodit zahrnutých v kapitolách 10 a 12 společného celního sazebníku EU.  Jde o další obiloviny, jako jsou například pšenice a žito, a dále o arašídy, lněná semena nebo chmel.
Od letošního dubna se reverse charge využívá u vybraných položek obilovin, olejnatých semen, technických plodin a cukrové řepy. Jde například o kukuřici, sójové boby a semena řepky.
"Navrhuje se rozšíření nařízení vlády shodně se Slovenskou republikou, a to především z důvodu prevence před přenesením krácení daní z jiných členských států na území České republiky," uvádí zpráva k nařízení. Slovensko uplatňuje od 1. ledna 2015 režim přenesení daňové povinnosti v oblasti zemědělských komodit ve větším rozsahu než Česká republika, a to právě na všechny položky zahrnuté v kapitole 10 a 12 společného celního sazebníku.
Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že v případě poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH. Opatření se ale netýká koncových drobných spotřebitelů, ale je to opatření na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.
Na dodání zemědělských komodit, jejichž celková částka daně nepřekročí 100 tisíc korun, se přenos daňové povinnosti nevztahuje. "Vadí mi limit 100 tisíc korun, podle mého názoru by měl být vyšší. Toto opatření pouze zvýší administrativní zátěž převážně pro malé a střední zemědělce," uvedl po jednání kabinetu ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle kritiků vládní nařízení, které předkládal ministr financí Andrej Babiš, pomůže hlavně exportérům obilovin a olejnin. Povinnost se nyní uplatňuje vedle některých zemědělských plodin při dodání mobilních telefonů, mikroprocesorů, herních konzolí, některých druhů odpadů, stavebních a montážních prací nebo u obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.  Opatření se bude dále rozšiřovat. Od letošního září se přenesená daňová povinnost bude uplatňovat u cukrové řepy a od ledna 2016 bude platit při dodání nemovité věci plátci DPH.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down