Zemědělci, kteří se přihlásili do agroenvironmentálního programu a zavázali se plnit daná opatření po dobu pěti let, se nyní dozvídají velmi nepříjemnou zprávu. Dosud ministerstvo zemědělství tvrdilo, že pokud na pozemku převáděném na jiný subjekt bude nový hospodář pokračovat v pětiletém závazku, je vše v pořádku.
„Vratka dotace se neuplatní v případě, že dojde k převodu menší části výměry (popř. prodeji celého nebo části podniku) na jiného uživatele (nabyvatele), a ten se zaváže písemně pokračovat v plnění daného agroenvironmentálního opatření,“ uvádí MZe ve svém výkladu a odvolává se na čl. 30 odst. 3 nařízení komise č. 445/2002.
„Za této podmínky jsme se také do programu přihlásili, protože už dopředu nám bylo jasné, že v nějakých změnách v pozemcích u nás během pěti let dojde. Teprve teď se dozvídáme, že závazek na jiného uživatele není možné převést,“ zjišťuje Oldřich Žďárský, ředitel společnosti Živa zemědělská obchodní z Klášterce nad Orlicí. „Pokud by to byla pravda, je to změna, která bude mít negativní dopad na spoustu zemědělských podniků,“ upozornil s tím, že zpětné vracení vyplacených dotací i s penálem by několikanásobně převýšilo částku, kterou žadatel dostane.
Státní zemědělský intervenční fond ale tvrdí, že převod závazků unijní legislativa neumožňuje. „V tomto případě jde o povinnosti žadatele povahy veřejnoprávního závazku a ty jsou vázané na subjekt, který žádost podal,“ říká jasně Miloš Jirovský, ředitel odboru přímých plateb a HRDP na SZIF, s odvoláním na čl. 36 nařízení komise č 817/2004. Ministerstvo podle něho připravuje novelu příslušného nařízení vlády, které by převody závazku umožnilo. „Tuto změnu bychom si ale museli nechat posvětit Evropskou komisí,“ předpokládá Jirovský.