Evropská unie se do roku 2010 znovu vrátí k vymezení méně příznivých oblastí (LFA). I proto je nejvyšší čas zahájit strukturální změny, konstatuje ministerstvo zemědělství v materiálu, kterým se zatím neúspěšně pokusilo pobídnout zemědělce k výraznějšímu zatravňování. „Kvůli velmi vysokému zornění hrozí, že přijdeme o velké části zejména tzv. ostatních LFA, a tím také o proporcionální alokaci vyrovnávacího příspěvku z rozpočtu EU,“ varuje MZe.
Chtělo proto přinutit k zatravňování tím, že určí maximální míru zornění a kdo ji nedodrží, nedostane příspěvek pro LFA, ani na ošetřování luk a pastvin. Výměnou za přísnější podmínky za udržování travních porostů mělo být zvýšení této dotace o 800 až 1000 korun. MZe navrhovalo pro příští rok maximální zornění v ostatních a specifických oblastech na 70 procent s postupným poklesem o deset procent do roku 2013. V horských oblastech by v roce 2007 bylo přípustné zornění 30 procent a během sedmi let by se muselo snížit na 20. Nevyplacením dotací těm, kdo nedodrží limit, by se podle odhadu ministerstva ušetřilo kolem 800 milionů korun. Část úspor by šla na posílení osy I Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova – na modernizaci, kde by byl jistý balík peněz na techniku k údržbě travních porostů. Další část by umožnila zvednout sazbu dotace na ošetřování luk a pastvin, finančně by se zvýhodnilo i zatravnění ze současných zhruba sedmi na deset tisíc korun na hektar bez rozdílu, zda je pozemek v LFA nebo úrodné oblasti. Z uspořených dotací, které by nedostaly podniky s vyšším zorněním, chtělo MZe podpořit také diverzifikaci v ose III, a to při zpracování biomasy a výstavbě bioplynových stanic.
Jako další krok, který měl pobídnout k zatravňování, navrhovalo ministerstvo zrušit národní doplňkovou platbu, tzv. top-up, pro vybrané plodiny na orné půdě v horských oblastech. „Stát by neměl podporovat zemědělce v neekonomických činnostech,“ vysvětluje MZe. Chtělo také zrušit limit 1,8 VDJ na hektar pro intenzitu chovu skotu a zvýšit zatížení, požadované u opatření LFA, ošetřování travních porostů, ekologického zemědělství a zatravnění ze současných 0,2 na cílových 0,4 VDJ na hektar v roce 2013. Ministerstvo v materiálu poukazuje na to, že jsou podniky s extrémně nízkým zatížením skotu, naproti tomu jiné – a to i v LFA - mají vysokou koncentraci a krmení produkují na orné půdě. „Nyní ani u jedné skupiny chovatelů neexistuje motivace pro přesun skotu od podniků s vyšší intenzitou do podniků s nízkou,“ konstatuje ministerstvo.