Prioritou kandidáta na ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je podle jeho sdělení dokončení pravidel pro udělování dotací vyplývajících z reformy společné zemědělské politiky EU. Pravděpodobný nástupce ministra Miroslava Tomana chce také stabilizovat státní podnik Lesy České republiky a dopracovat koncepci rozvoje českého zemědělství.
Jurečka chce také posílit ochranu zemědělské půdy, především té nejkvalitnější, proti zastavování a pokračovat v protipovodňových opatřeních.
Nastavení pravidel, podle nichž se budou rozdělovat v následujícím sedmiletém období zemědělské dotace, je podle agrárních organizací klíčové téma. Změny vychází z celoevropské reformy společné zemědělské politiky (SZP), jednotlivé státy však mohou její podobu na svém území výrazně ovlivnit. Jak řekl, je to otázka prvních dvou tří měsíců tyto věci na národní úrovni vyřešit.
U Lesů ČR je podle Jurečky zásadní dokončení výběru nového generálního ředitele. Chce také změnit systém udělování zakázek na těžbu dřeva ve státních lesích tak, aby se k nim mohly dostat také malé a střední regionální firmy. Ty nyní vzhledem k velikosti soutěžených celků či požadavkům na bankovní záruky nemají šanci se k zakázkám dostat.
Jurečka chce navázat na strategii pro růst českého zemědělství vzniklou za ministra Petra Bendla. Podle Jurečky je potřeba dát vizi, co chceme v oblasti rostlinné výroby a živočišné výroby, co chceme v oblasti potravinářství. Česko podle něj vyváží především suroviny a zpět dováží z nich vyrobené hotové produkty. Přidaná hodnota tak zůstává v zahraničí. Stát by měl podporovat především živočišnou výrobu, v rámci rostlinné pak zelinářství či ovocnářství, tedy odvětví, která jsou schopná vytvářet nejvíce pracovních míst.
Ministr zemědělství by podle Jurečky měl propagovat nákupní patriotismus Čechů v oblasti potravin. K propagaci značek Klasa či Regionální potravina není potřeba navyšovat jejich rozpočet, ale spíše účelněji než doposud vynakládat na ni určené prostředky.
Jurečka se ohradil proti nařčením, které ve své argumentaci proti jeho angažmá před několika týdny používaly některé zemědělské organizace v čele s Agrární komorou ČR. Ty kromě nedostatečné odbornosti argumentovaly také obavami z toho, že Jurečka coby soukromý zemědělec bude nadržovat malým farmám oproti velkým. Poukázal na jejich špatnou informovanost, neboť pracoval od roku 2005 do listopadu loňského roku také ve dvou firmách, které jsou v rámci ČR na třetím a čtvrtém místě podle velikosti svých výměr. Obě firmy, Lukrom a Agro 2000, podnikají také v oblasti potravinářství.*