Od letošního roku opět rozdělují dotace na podporu myslivosti kraje. Ministerstvo zemědělství se po jediném roce vrátilo k osvědčené praxi a administraci dotací přiblížilo zpět k žadatelům. Dotace mají pomoci zlepšit životní prostředí zvěře, podporu ohrožených druhů zvěře, oborní chovy zvěře se vzácnými druhy a poddruhy, dále jsou určeny na použití loveckých dravců v ochraně rostlin, preventivní veterinárně léčebné akce a na zdolávání nákaz v chovech zvěře nebo chov loveckých psů a loveckých dravců. Uvedl to radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád. V případě Kraje Vysočina je vyřizováno zhruba 150 žádostí požadujících částku vyšší než 1,5 milionu korun.
O dotaci žádají uživatelé honiteb průběžně poté, co je předmět příspěvku zrealizován. Lze však očekávat, že nejvíce žádostí přijde na konci září, do kdy musí být podána žádost za činnosti realizované v předchozích dvanácti kalendářních měsících, informoval Zdeněk Chlád. Podle jeho informací jsou podporována například i odchytová zařízení na divoká prasata nebo nové betonové nory na lov lišek. Cílem této podpory je napomoci redukci stavů vybraných druhů zvěře, které jsou z mnoha důvodů, jež nejsou myslivci schopni dostatečně ovlivnit, na vysokých početních stavech.
Ministerstvo zemědělství v posledních letech rozděluje mezi uživatele honiteb asi dvanáct milionů korun ročně. V rámci Kraje Vysočina se v roce 2012 vyřídilo 113 žádostí a celková částka byla 1 440 000 korun, v roce 2013 přišlo 144 žádostí s požadavkem na 1 573 000 korun. V roce 2014 dotace kraj neadministroval. Pro letošní rok se očekává podobný zájem o podporu myslivosti jako v letech předchozích.*