Příští rok nedojde ke krácení rozpočtu

V oblasti přímých plateb dochází v návrhu unijního rozpočtu na příští rok k navýšení o 1,7 procenta. Pro Českou republiku je však důležité, že nedojde ke krácení. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka na konferenci Agrární komory o budoucnosti českého zemědělství a potravinářství, která se konala koncem srpna v Českých Budějovicích. Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek na toto setkání pozval rovněž europoslance, nakonec se jednání zúčastnili pouze dva a dva vyslali své zástupce.    

Jurečka připomněl, že kdyby nebyla Společná zemědělská politika (SZP) a předvstupní evropské fondy, tak by krajina, nejen zemědělská, ale i venkovská vypadala jinak než dnes. Podle něj nyní je třeba se soustředit na to, jak SZP aktualizovat a obhájit národní specifika. U financí je třeba ohlídat, jakým způsobem budou rozpočtovány národní balíčky. „Pro nás je důležitý férový a co možno nejrovnoměrnější přístup,“ zdůraznil a doplnil, že nechce dělat z budoucí SZP revoluci, chtěl by, aby to byl evoluční proces. To znamená, zůstal zachován první a druhý pilíř a flexibilita při rozhodování o přesunu prostředků mezi nimi. Případně by se přidal i třetí pilíř, který by se orientoval na krizové situace při výkyvu cen. Ministr sdělil, že by byl například pro zrušení podmínky aktivního zemědělce, finanční disciplíny a přehodnocení a zjednodušení greeningu. Velkou kritiku podle Jurečky vyvolala administrativní náročnost SZP. „My za ČR jasně říkáme: zjednodušit. Pokud výsledkem nebude zjednodušení alespoň o 40 procent, všichni jsme selhali,“ prohlásil a poukázal na to, že zjednodušení administrativní zátěže pro zemědělce by se mělo týkat například kontrol. Povinný vzorek kontrol by se snížil podle něj z pěti procent na 3,5 procenta. Některé kontrolní činnosti se dají nahradit dálkovým průzkumem země. Státní zemědělský intervenční fond na tom intenzivně pracuje. Potvrdil, že ministerstvo je pro zvýšení plateb na citlivé komodity. Ministr míní, že v současnosti máme o něco lepší a pozitivnější vyjednávací pozici, než před rokem 2013. Místopředseda Evropského Parlamentu Pavel Telička řekl, že rozpočet a jednání o podobě budoucí zemědělské politiky budou určovat mimo jiné dvě fakta. EU se nachází v relativně složité situaci, unii opouští Velká Británie a musí čelit novým výzvám. „Nikdo neví, jaký dopad bude mít brexit na rozpočet, jestli to bude x nebo y procent, o které půjde rozpočet dolů,“ sdělil. K reformě SZP uvedl, že záměrů bylo už mnoho, a nikdy se nedospělo k nějakým radikálním řešením. „A ani teď nemůžeme očekávat radikální reformu SZP,“ prohlásil a připomněl, že při vyjednávání budoucí společné zemědělské politiky nelze oddělit zemědělství od kterékoliv další oblasti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down