Pro lepší vztahy

Vztahy mezi dodavateli a obchodníky má v České republice zlepšit Iniciativa pro férový obchod (IPFO), kterou minulý týden v Praze představili zástupci obchodních řetězců a dodavatelských firem. Zapojení potravinářských firem či obchodníků je dobrovolné, podle zakladatelů jde o formu autoregulace.

IPFO je národní platformou evropské iniciativy Supply Chain Initiative prosazující zásady správné obchodní praxe a stanovují rámec pro provádění a prosazování těchto zásad ve vztazích v potravinovém řetězci. „Ambicí tohoto rámce není nahrazovat předpisy EU nebo vnitrostátní legislativu, ale nabízet jejich doplněk na základě dobrovolného závazku zúčastněných stran,“ uvedla prezidentka iniciativy, bývalá ministryně školství, advokátka Petra Buzková a vysvětlila, že v případě sporu iniciativa zajišťuje hledání dohody na základě souladu se zásadami správné obchodní praxe a motivuje obě strany, aby takovou dohodu akceptovaly. „Očekáváme také, že nově vznikající možnosti pro mimosoudní vypořádání sporů přinesou úlevu českým soudům a sníží náklady výrobců a obchodníků, které v konečném důsledku dopadají na konečného spotřebitele,“ řekl náměstek ministra průmyslu Jiří Havlíček. Mezi signatáře iniciativy patří v ČR mimo jiné společnosti Makro, Tesco, Nestlé, Ahold, Kaufland, Globus, Coca Cola či Wrigley.

Evropská iniciativa Supply Chain Initiative byla založena v září 2013 sedmi sdruženími v EU s cílem podporovat lepší postupy v obchodních vztazích v celém potravinářském dodavatelském řetězci. Doposud k ní přistoupilo 188 organizací, představujících dohromady celkem 926 společností působících na jednotlivých trzích EU.

Česká Iniciativa pro férový obchod, která má zlepšit dodavatelsko - odběratelské vztahy, byla představena v den, kdy Sněmovna jednala o novele zákona o významné tržní síle. Úvodní kolo debaty však opět nedokončila a k jejímu projednávání novely se bude moci vrátit nejdříve na červnové schůzi. Proti novele hlasitě protestují obchodníci. Zástupci osmi velkých obchodních řetězců v ČR minulý týden vyzvali dopisem premiéra k jednání o smysluplnosti celého zákona. Podle obchodníků norma může ohrozit jejich podnikání v ČR, zdražit potraviny a narušit tržní prostředí. Svaz obchodu a cestovního ruchu již dříve varoval mimo jiné před tím, že z jednostranné regulace budou těžit hlavně dodavatelé.  Pravice však varuje mimo jiné před tím, že zákon poškodí ty, které má chránit. „Jednání obchodních řetězců vykazuje znaky zneužití svého postavení,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. V České republice podle něj žádný z největších obchodních řetězců nedisponuje výrazně větším tržním podílem, nelze tedy prokázat dominantní postavení. Není tedy možné posuzovat takové jednání podle zákona o ochraně hospodářské soutěže, upozornil premiér. Dosavadní zkušenosti podle Sobotky ukazují na to, že řetězce žádají po dodavatelích platby bez protihodnoty. Zmínil například Kaufland, který chtěl od všech dodavatelů po 100 000 korunách, když otevíral tisící prodejnu. Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl však řekl, že k hlídání monopolního postavení na trhu stačí antimonopolní úřad. Výhrady měl i předseda hospodářského výboru Ivan Pilný. „Jestliže řetězce dotlačíme k tomu, aby české výrobky nakupovaly za jiných podmínek, tak já, kdybych byl na jejich místě, začnu dovážet zboží ze zahraničí, které tuhle regulaci vůbec nezná a nepotřebuje,“ řekl.  

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down